Podatek dochodowy od osób fizycznych cieszy się w Polsce mieszaną sławą. Są tacy, którzy postrzegają go jako jeden z najważniejszych źródeł zysków Skarbu Państwa. Zdaniem innych stanowi on środek nadmiernego wyzysku podatników i optuje się za jego zniesieniem lub drastycznym obniżeniem. Od samego początku istnienia PIT debaty nad sensem jego obowiązywania są mocno ożywione. Prędzej czy później każdy z nas się z nim spotyka i wyrabia własne zdanie. Niezależnie, czy jesteśmy zwolennikami bądź przeciwnikami podatku dochodowego, obecnie panujące prawo zobowiązuje nas do corocznego rozliczania się z naszych przychodów z fiskusem. Co należy wiedzieć o podatku PIT i jaka jest jego specyfika? Znajomość przepisów niejednokrotnie pozwala nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów w urzędzie skarbowym.
Podstawowe wiadomości o podatku PIT
Podstawą wyliczania kwoty podatku dochodowego są przychody, jakie podatnik uzyskał w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym ten musi złożyć deklarację. PIT jest skrótową nazwą dla wielu odmian zobowiązania, jakie należy uiścić na rzecz państwa z tytułu zysków danego rodzaju. Najbardziej upowszechnionym jest PIT 37. Składa go w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania każda osoba, która w okresie rozliczeniowym uzyskiwała wynagrodzenie z pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, z tytułu emerytury lub renty. Przesłanką do naliczania sumy podatku jest stosunek pracy lub stałe, regularne transfery pieniężne. Warto wiedzieć, że prawo przewiduje wiele typów przychodów, z jakich podatnicy muszą się rozliczać przed fiskusem. Wliczyć do nich możemy stypendia naukowe, zyski z najmu lokalu lub nieruchomości, dzierżawy, jak również dochody wynikające z posiadania akcji bądź obligacji. W zależności od źródła pochodzenia tych i innych środków podatnik jest zobligowany przedłożyć w urzędzie skarbowym właściwy formularz PIT.
Innowacyjne e-formularze PIT
Od pewnego czasu klasycznym deklaracjom PIT składanym w formie papierowej towarzyszy nowoczesna alternatywa elektroniczna. Już nie musimy samodzielnie wypełniać formularzy, weryfikować ich zgodności ze stanem faktycznym i składać w lokalnej jednostce fiskusa. Coraz większą popularnością wśród podatników cieszy się forma składania PIT online. Notoryczne problemy i utrudnienia z wypełnianiem, przedkładaniem i ewentualnym korygowaniem wersji papierowej deklaracji podatkowej przyczyniły się do wzrostu zapotrzebowania na łatwiejsze w obsłudze usługi specjalistycznym portali internetowych. Odpowiednio przystosowane programy w oparciu o nasze dane podatkowe generują już uzupełnioną deklarację, którą możemy ze spokojem zatwierdzić w urzędzie. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas, ale także pieniądze. Nie dość, że szybko i prostą drogą możemy wypełnić formularz podatkowy, to jeszcze nie potrzebujemy korzystać z płatnych usług księgowego, który pomógłby nam prawidłowo uzupełnić dokument.
Termin złożenia e-formularza PIT
Niezależnie, czy chcemy złożyć deklarację uzupełnioną elektronicznie czy samodzielnie, ewentualnie z pomocą księgowego, prawo zobowiązuje każdego podatnika do przedłożenia PIT 37 do 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Jest to termin ostateczny, do czasu którego możemy zgłosić w urzędzie skarbowym wszelkie korekty naszych deklaracji, jeżeli dopatrzono się w nich błędów lub nieprawidłowości. Jeżeli po dacie 30 kwietnia my lub urzędnicy znajdziemy w dokumencie braku lub nieścisłości, wówczas ich poprawa wiąże się ze serią formalności, a niektóre pomyłki mogą być nawet obarczone karami pieniężnymi.
Komentarze
0