Drżenie powiek, skurcze mięśni czy uczucie zmęczenia i znużenia to dolegliwości, które często towarzyszą niedoborom magnezu – zaburzeniu, które, jak się szacuje, dotyczy nawet dziesięciu procent społeczeństwa. W czym jest magnez, jak objawia się niedobór magnezu i – przede wszystkim – jak szybko uzupełnić niedobór magnezu? Właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Niedobór magnezu – kiedy występuje?
W ludzkim ciele, o przeciętnej wadze 70 kg, jest 20-35 g magnezu (wartość jest różna w zależności od źródła). Najwięcej, około 60% całego magnezu znajdującego się w ludzkim organizmie, jest zlokalizowane w kościach, 29% - w mięśniach, 10% - w innych tkankach miękkich, a zaledwie 1% - w płynach wewnątrzkomórkowych.
Mimo tak niewielkiej ilości magnezu w płynach wewnątrzkomórkowych, stężenie magnezu w organizmie określane jest na podstawie jego stężenia w osoczu krwi, które powinno wynosić 0,65-1,2 mmol/l (dokładne granice zakresu referencyjnego mogą różnić się w zależności od wieku badanego oraz laboratorium wykonującego badanie).
Niedobór magnezu stwierdza się wtedy, gdy stężenie magnezu w osoczu krwi jest niższe niż 0,65 mmol/l.
Objawy niedoboru magnezu
O niedoborze magnezu mogą też świadczyć konkretne symptomy. Najczęściej występujące objawy niedoboru magnezu to: skurcze mięśni, uczucie mrowienia, drżenie powiek, znużenie i zmęczenie oraz zaburzenia snu o lekkim nasileniu, wahania nastroju i drażliwość, a także kołatanie serca czy skurcze przewodu pokarmowego.
Jednocześnie należy mieć świadomość tego, że powyższe symptomy mogą wskazywać na inne dolegliwości, dlatego w przypadku ich wystąpienia wskazana jest konsultacja lekarska.
Jak uzupełnić magnez?
Magnez w organizmie może być uzupełniany na różne sposoby, a wybór konkretnego z nich zależy przede wszystkim od tego, jak duże są niedobory.
Odpowiednia dieta – w czym jest magnez?
Przede wszystkim lekarz może zalecić zmianę diety na taką, która uwzględnia produkty bogate w magnez. W czym jest magnez? Pierwiastek ten występuje między innymi w rybach i owocach morza, orzechach i pestkach dyni, bananach, szpinaku i natce pietruszki czy w nabiale. Jednocześnie należy unikać w diecie nasyconych kwasów tłuszczowych (masło, smalec, sery, olej kokosowy, mięso, jajka), dużych ilości wapnia (produkty mleczne, niektóre warzywa liściaste, mak) i fosforanów (produkty mleczne, mięso, podroby, ryby, wędliny).
Leki z magnezem Magnefar B6
Zdarza się, że poza zmianą diety lekarz zaleca stosowanie leków z magnezem. Można tu wskazać na przykład Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte – są to produkty lecznicze dostępne bez recepty, które stosuje się przy niedoborach magnezu objawiających się między innymi zaburzeniami snu o lekkim nasileniu, skurczami mięśni czy uczuciem zmęczenia i znużenia.
Komentarze
0