To dość częsty scenariusz, w którym profilaktyka jest nam obca aż do momentu, gdy wydarzy się jakieś nieszczęście. Tymczasem o organizm należy dbać na kilku poziomach: od codziennej pielęgnacji ciała, po odpowiednie odżywianie, a nawet działanie na korzyść konkretnego układu wewnętrznego. Czy dzięki temu można zniwelować ryzyko rozwoju choroby nowotworowej? Sprawdźmy, które nowotwory najczęściej dotykają Polaków i jak — w domowych warunkach, we własnym zakresie i bez ingerencji lekarza — można ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania.
Które nowotwory są najczęściej spotykane w Polsce u mężczyzn?
Biorąc pod lupę statystyki dotyczące konieczności przeprowadzenia konsultacji z lekarzem onkologiem, to zdecydowanie gorzej wypadają w nich mężczyźni. To u nich najczęściej wykrywany jest nowotwór w Polsce, pomimo tego, że kobiet jest zdecydowanie więcej. Jakie rodzaje choroby dominują?
Wciąż najbardziej obawiać trzeba się raka płuc (18,5%), problem potęgują papierosy, smog i trudne warunki pracy.
Rak prostaty (18,3%) to u panów również jedna z najczęstszych diagnoz na oddziałach onkologicznych.
Niestety, na trzecim miejscu plasuje się rak jelita grubego (15%), chociaż w tym przypadku metod profilaktycznych mamy bardzo dużo, nie są one jednak należycie stosowane, pokutuje też brak również odpowiedniej wiedzy na ten temat w społeczeństwie.
Kolejną, częstą przypadłością u mężczyzn jest dość groźny nowotwór pęcherza moczowego (8,6%).
Na końcu stawki wymieniamy kolejną przypadłość — rak żołądka (4,1%) — której można zaradzić poprzez prowadzenie odpowiedniego trybu życia.
Warto przy okazji nadmienić, że na tle Unii Europejskiej Polska nie wypada najgorzej pod względem statystyk zachorowalności na 100 000 mieszkańców. Jednak już procent zgonów na tle innych państw członkowskich jest dość niepokojący.
Najczęstsze nowotwory u kobiet w Polsce
Spoglądając na pięć najczęstszych nowotworów u Polek, również można zauważyć głównie te charakterystyczne dla płci:
Na pierwszym miejscu, niezmiennie od lat pojawia się rak piersi (25,3%), dlatego tak ważne są badania mammograficzne i badanie piersi we własnym zakresie.
Rak płuca (11,5%) to również częsta przypadłość u pań, rozwija się on z tych samych względów co u mężczyzn.
Do wspólnych chorób nowotworowych zaliczany jest też rak jelita grubego (11%).
Jak ważne są regularne badania cytologiczne, przekonują się te kobiety, które zachorują na raka trzonu macicy (10,1%).
Do typowo kobiecych przypadłości należy także rak jajnika (4,8%).
Jak wielu z tych przypadłości można uniknąć? Ile z nich jesteśmy w stanie wyleczyć lub zneutralizować w momencie, gdy odpowiednio często się badamy? To trudne pytania, ale cyklicznie przeprowadzane w Polsce kampanie informacyjne udowadniają, że walka z niewiedzą, znieczulicą i niechęcią do dbania o siebie jest obecnie bardzo istotna.
Profilaktyka. Jak uchronić się przed rakiem?
W profilaktyce jest kilka etapów, które powinno się stopniowo wdrażać. Przede wszystkim na samym początku trzeba bardzo drobiazgowo zdiagnozować i opisać swój tryb życia, problemy zdrowotne, podatność genetyczną na nowotwory, a potem wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski.
Warto zacząć od używek, szczególnie papierosów. Ich palenie powoduje ekspozycję płuc na wiele substancji chemicznych, w tym sporą część z nich określaną jako rakotwórczą. Co istotne, szkodliwe nie jest tu tylko i wyłącznie palenie samo w sobie, ale i bycie tzw. biernym palaczem.
Kolejnym obszarem do weryfikacji jest ten związany z aktywnością fizyczną. Nie trzeba zawodowo uprawiać sportu, ale warto pozostawać w ruchu — on znacząco pomaga zachować odpowiednią kondycję oraz naturalnie wspiera walkę z otyłością. Po paleniu to właśnie znaczna nadwaga jest drugim z czynników opisanych jako wzmagające ryzyko wystąpienia nowotworów.
Dwie sprawy: kąpiel słoneczna oraz kolejna używka, czyli alkohol, również mogą być wstępem do choroby. W tym pierwszym przypadku mowa o raku skóry, a w drugim — żołądka. Dlatego na wakacje zawsze należy zabrać ze sobą krem z filtrem oraz wysokiej jakości kosmetyki łagodzące po opalaniu. Po taką ochronę można skierować się np. do renomowanej apteki internetowej wapteka.pl, mając tym samym pewność co do skuteczności działania specyfiku. Wreszcie osoby nadużywające alkoholu powinny zrozumieć, że dla naszego organizmu jest to trucizna, a krótkie chwile rauszu można przepłacić jeszcze krótszym życiem.
Dlaczego zdrowe odżywianie i dostarczanie substancji mineralnych do organizmu jest tak ważne?
Obok ograniczenia styczności z czynnikami destrukcyjnymi oraz zwiększeniem ogólnej aktywności sportowej, bardzo ważny jest system odżywiania się. Dostarczając do organizmu codzienną dawkę kalorii, dbajmy o to, żeby była tam równowaga wśród węglowodanów złożonych, błonnika, witamin z różnych grup oraz dobrze wchłanialnych substancji odżywczych takich jak magnez, potas, cynk, żelazo i wiele innych. Warto jeść warzywa, ograniczać tłuste dania i mniej korzystać z restauracji typu fast food.
Wreszcie dobrze jest też sięgnąć po suplementy zawierające te składniki, które z jakiegoś powodu nie mogą być dostarczone wraz z naturalnym pożywieniem. Trzeba dbać, aby suplementacja przebiegała „z głową”, czyli z wykorzystaniem środków opisanych jako lek — substancja dobrze wchłanialna. Takich specyfików również najlepiej szukać w aptece.
Zdrowe odżywianie jest nie tylko istotne dla żołądka, ale i wielu innych układów w ciele człowieka. Między innymi ma spory wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu połączeń nerwowych. Odpowiednie składniki w diecie potrafią również wpłynąć na nasze jelita, w których trzeba dbać o dobrą kondycję mikrobiomu, mającego istotny wpływ na naszą odporność. Wszystkie te czynniki zebrane razem dają również wymierne korzyści w ujęciu profilaktyki nowotworowej.Jak się uchronić? Dbajmy o siebie, przede wszystkim mając na uwadze odpowiednie odżywianie oraz właściwą suplementację. Prowadźmy zdrowy tryb życia, bez używek, ale za to z odpowiednią dawką aktywności fizycznej. Nie bójmy się lekarza — okresowe badania mogą wiele zmienić, bo choroba uchwycona wcześniej nierzadko jest jeszcze w pełni do opanowania. Dbajmy też o środowisko, szanujmy florę i to co nam daje, myśląc nie tylko o sobie, ale i o przyszłych pokoleniach, w tym naszych własnych dzieciach.
Statystyki opisane w artykule bazują na prognozach European Cancer Information System, opracowanych na zlecenie Komisji Europejskiej i obejmujących dane na 2020 rok.
Komentarze
6