Najbliższy weekend w Domu Kultury „Krzemień” w Podjuchach to trzy wydarzenia, które warto wpisać w kalendarz. Trzydniowy maraton rozpocznie piątkowy koncert „Wolność po szczecińsku”, a zakończy niedzielny Sąsiedzki Jarmark Świąteczny.

Ludzie tworzący DK „Krzemień” lubią mówić, że to miejsce będące gotowe na emocje z zakresu wszystkich sztuk. I w tę ideę doskonale wpisuje się rozkład wydarzeń na najbliższy weekend. Będzie koncert, będzie wernisaż i dyskusja o kulturze ludowej regionu, będzie jarmark świąteczny z dobroczynnym celem. 

13 grudnia, czyli muzyczna i wizualna podróż do przeszłości 

W piątek o godz. 19.00 rozpocznie się koncert „Wolność po szczecińsku”, który będzie nie tylko muzyczno-wizualną ucztą, ale przede wszystkim upamiętnieniem wydarzeń grudnia 1970 roku. To opowieść o arcyważnej historii miasta, której emocje organizatorzy chcą oddać, jak sami mówią, poprzez zanurzenie w doświadczeniu muzyki i obrazu.

Na scenie wystąpią Proletaryat, Fabryka, Sklep z Ptasimi Piórami i chór Rock&Fire i jak zapowiadają organizatorzy, „dobór artystów oraz repertuaru zapewni odpowiednią temperaturę emocji, i głęboko zakorzeni przesłanie Centrum Solidarności STOCZNIA, że Szczecin i jego mieszkańcy odegrali ogromną rolę w utworzeniu NSZZ „Solidarność”, oraz że ofiara złożona na ołtarzu wolności w grudniu 1970 roku nie poszła na marne.”

Ważną częścią wydarzenia będzie multimedialny pokaz, prezentujący fragmenty filmu dokumentalnego „Szczecin to MY”, opowiadającego o tragedii z grudnia 1970 roku oraz o strajkach w Stoczni Szczecińskiej w 1981 roku. Scenografia przed budynkiem DK „Krzemień” również będzie nawiązywała do historii. Staną tam pojazdy z epoki, a w wydarzeniu weźmie udział Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „REGA”.

Koncert jest imprezą biletowaną. 

Czy Szczecin ma swoją kulturę ludową?

Sobota upłynie pod hasłem rozmów o tożsamości i kulturze ludowej Szczecinian. Organizatorzy wydarzenia zadają sobie bowiem pytanie: Czy na Ziemiach Odzyskanych możemy w ogóle mówić o kulturze ludowej? 

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy projektu realizowanego w DK „Krzemień” w ramach programu Kultury Ludowej i Tradycyjnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Kalejdoskop Ludowy”. Dotychczas odbyły się cztery wyjątkowe warsztaty, a wystawa „Wspólny stół” jest finałem projektu. 

„Wernisaż to podsumowanie tej wędrówki i nasza próba stworzenia wizualnej opowieści o kolażu etno-doświadczeń, które budują nasz region” - tłumaczą organizatorzy.

Wystawie będzie towarzyszyć panel dyskusyjny, na którym jednym z gości będzie Maciej Marcinkowski, muzyk ludowy. To będzie okazja do szczerej rozmowy o kondycji kultury ludowej naszego regionu, ale też o naszych prywatnych, rodzinnych historiach i doświadczeniach. 

Kuratorką wystawy jest Beata Kuracińska, a koordynatorką całego projektu Katarzyna Sokół. Redakcja wSzczecinie.pl jest patronem medialnym.

Początek wydarzenia w sobotę 14 grudnia o godz.18.00. Wstęp wolny.

Sąsiedzki Jarmark Świąteczny 2024 i pomoc dla Oskarka Mrówczyńskiego

W niedzielę 15 grudnia w godz. 14.00-17.00 odbędzie się już po raz czwarty Sąsiedzki Jarmark Świąteczny. Cały dochód z jarmarku zostanie przekazany dla małego mieszkańca Podjuch – Oskarka Mrówczyńskiego, który wymaga stałej rehabilitacji i specjalistycznego leczenia. 

W programie wydarzenia są animacje dla najmłodszych, koncerty, pokazy tańca i występy instrumentalno-wokalne. Podczas finału imprezy na scenie wystąpi Konrad Słoka.

Jarmark będzie okazją do spotkań, rozmów, pomagania, ale też kupienia bądź zdobycia atrakcyjnych przedmiotów czy voucherów. Wśród fantów do licytacji będzie m.in. złoty medal Mistrzostw Polski zdobyty przez siatkarki Chemika Police, najnowsza płyta z autografem Hubert.a, najnowsza płyta Luxtorpedy z autografem, model statku, zestawy upominków (w tym zestaw świątecznych kaw) oraz liczne bilety i vouchery, w tym np. na tatuaż czy higienizację jamy ustnej.

Jarmark można cały czas wesprzeć, także przekazując coś na licytację (wystarczy napisać na: program@krzemien.art). 

Wstęp na jarmark jest bezpłatny. 

Szczegółowe informacje oraz program wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie: www.krzemien.art