Szykuje się prawdziwe święto dla miłośników złocistego trunku. Przez dwa dni będzie można smakować, degustować, a nawet nauczyć się warzyć ten popularny napój. Już w najbliższy weekend w Starej Rzeźni na Łasztowni odbędzie się Szczeciński Festiwal Piwa.
- Kiedy kilka lat temu uczestniczyłem w targach Polagra Food w Poznaniu z zazdrością patrzyłem na stoiska regionów, na których browary różnego rodzaju prezentowały swoje wyroby. Czekałem na moment, kiedy to my będziemy mogli chwalić się regionalnymi piwami. W końcu nadszedł ten czas – mówił podczas konferencji zapowiadającej festiwal wicemarszałek Jarosław Rzepa.
Degustacje, pokazy warzenia
Jak zapowiadają organizatorzy, podczas festiwalu warzone w rzemieślniczych warunkach wyroby nie tylko będzie można kupić, ale także spróbować. Zaplanowano degustacje, a nawet pokaz powstawania piwa na żywo, który także zakończy się degustacją.
- Pokażemy, jak się warzy piwo w domu, a w zasadzie tak jak w każdym szanującym się browarze rzemieślniczym – zapowiada Marcin Stefaniak z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. - Dla tych, którzy nie będą mogli obserwować całego procesu warzenia, przygotowaliśmy również warsztaty teoretyczne i opowiemy, jak samemu zacząć warzyć piwo w domu – dodaje.
Szczecińskie piwo sprzed 150 lat
Festiwal będzie też okazją do zapoznania się z historią szczecińskiego browarnictwa. Zaplanowano m.in. prelekcję o dawnych browarach czy historii szczecińskiego piwa, które piwowarzy domowi starają się odtworzyć. Będzie nawet okazja posmakować prototypu tego trunku. - Będzie można spróbować jak to piwo mogło smakować – precyzuje Stefaniak. - Receptura, na której bazujemy pochodzi z połowy XIX wieku, ale przełożenie jej na współczesne realia wcale nie jest takie proste. Dawniej były inne surowce, inne techniki warzenia, trochę też inny sprzęt – tłumaczy.
Podczas imprezy nie zabraknie również „czegoś do piwa”. W specjalnej strefie gastronomicznej będzie można skorzystać z oferty szczecińskich food trucków. Z kolei na fanów słodkości będą czekały piwne ciastka i musy.
Wśród pozostałych atrakcji znalazły się m.in.: wystawa kolekcjonerska szczecińskich birofilów, którzy zaprezentują m.in. butelki i szyldy z przedwojennych browarów, pokaz rycerski Grunwaldzkiej Chorągwi Kazimierza V oraz sobotni koncert zespołu Antiplan.
Pierwszy Szczeciński Festiwal Piwa startuje w najbliższy piątek, 30 września, i potrwa do soboty do godz. 22:00. Wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu znajduje się w naszym kalendarzu wydarzeń.
Komentarze
1