W Szczecinie funkcjonują mieszkania chronione dla osób LGBT+, które doznają przemocy w swoich domach i potrzebują wsparcia w trybie interwencyjnym. Miasto nie informuje, gdzie są one zlokalizowane ani ile osób z nich korzysta, ale wiadomo, że potrzeba jest spora. Do takich mieszkań kierowane są osoby, które zgłosiły się o pomoc do Lambdy Szczecin.
Hostel w przyszłym roku budżetowym, obecnie mieszkania chronione
Monika Pacyfka-Tichy była gościem ubiegłotygodniowego programu „Studio wSzczecinie.pl”. Została wówczas zapytana o to, czy w Szczecinie powstanie hostel dla osób LGBT. Jak zaznaczyła, to jedna z palących potrzeb w naszym mieście i jednocześnie zdradziła, że taka inwestycja jest planowana.
Na razie jednak zamiast hostelu funkcjonują mieszkania chronione, należące do miasta, w których osoby potrzebujące wsparcia mogą znaleźć tymczasowe schronienie.
– Jest to rzecz niezbędna. Osoby, które lądują na ulicy, bo ich rodzice dowiedzieli się o homoseksualizmie, potrzebują zupełnie innej pomocy niż osoby bezdomne, które trafiają do standardowych schronisk. To inny rodzaj bezdomności – podkreśla Monika Pacyfka-Tichy. – Mamy ustalenia dotyczące przyszłego roku budżetowego. Współpracujemy z miastem i osoby, które do nas trafiają w kryzysie życiowym, są lokowane w bezpiecznym miejscu, np. mieszkaniu chronionym czy treningowym. To rozwiązanie przejściowe do momentu, gdy hostel w Szczecinie będzie mógł powstać – dodaje liderka szczecińskiej Lambdy.
Jednocześnie Monika Pacyfka-Tichy przyznaje, że Szczecin to miasto bardzo otwarte.
– Różnorodność jest dla naszego miasta wartością i czymś normalnym. Jak robimy sesje zdjęciowe z flagami w centrum Szczecina, to ludzie nas pozdrawiają i robią sobie z nami zdjęcia – mówi.
„Równość i godność to wartości, o których chcemy rozmawiać”
W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl podczas sobotniego Marszu Równości prof. Beata Bugajska, pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. równości przyznała, że praca dotycząca wspierania osób dyskryminowanych to działanie całoroczne.
– Wszystko, co z człowiekiem jest ważne. Równość i godność to wartości, o których chcemy rozmawiać. Społeczność LGBT+ pomocy oczekuje, pomoc tak, wspieranie tak, to wszystko jest bardzo ważne – mówiła prof. Bugajska. – Dostrzegamy potrzebę wsparcia psychologicznego i w sytuacjach kryzysowych, przemocy i dyskryminacji jest ono udzielane. Pomagamy młodym, starszym, taka pomoc jest udzielana na bieżąco. Chcemy budować Szczecin otwarty, tolerancyjny i otwarty na potrzeby każdego człowieka.
3. Szczeciński Marsz Równości odbył się w minioną sobotę. Wzięło w nim udział ponad 2,5 tysiąca osób.
Komentarze
0Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.