Sprzęt AGD na raty, kredyt gotówkowy, kredyt na samochód, obciążona karta kredytowa… Posiadanie kilku zobowiązań potrafi być męczące! Zmusza do pamiętania o spłatach w różnych terminach oraz mocno obciąża domowy budżet. Rozwiązaniem jest hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Co to jest? Jak działa? I czy warto brać kredyt na spłatę innych kredytów?

Kredyt konsolidacyjny - co to jest?

 

Konsolidacja kredytu oznacza połączenie kilku zobowiązań w jedno za pomocą nowej pożyczki, tzw. kredytu na spłatę innych kredytów. Klient zaciąga w banku lub firmie pożyczkowej zobowiązanie, dzięki któremu spłaca wszystkie posiadane zadłużenia. Dzięki temu wciąż jest zadłużony, ale tylko u jednego kredytobiorcy. Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym. Nie można go wziąć, jeśli nie posiadamy innych zadłużeń, których chcemy się pozbyć.

 

Kredyt konsolidacyjny posiada też oficjalną definicję stworzoną przez Główny Urząd Statystyczny. Według niej jest to: “Kredyt przeznaczony na spłatę bieżących zadłużeń: kredytu gotówkowego, kredytu hipotecznego, zadłużenia karty kredytowej, kredytu na zakup sprzętu AGD - mający na celu obniżenie miesięcznej kwoty zobowiązań poprzez wydłużenie okresu spłaty”.

 

W przypadku hipotecznego kredyt konsolidacyjnego zabezpieczeniem zobowiązania staje się wpis do hipoteki klienta. Jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone, bank ma prawo do przejęcia wyznaczonego w umowie majątku klienta. Istnieją też kredyty konsolidacyjne bez zabezpieczenia. Znajdź najlepszy kredyt konsolidacyjny dla siebie w porównywarce: https://pozyczkaportal.pl/kredyt-konsolidacyjny/

Jak wziąć hipoteczny kredyt konsolidacyjny?

 

Aby otrzymać kredyt hipoteczny konsolidacyjny, należy skontaktować się z wybranym kredytodawcą. Po przedstawieniu przedstawicielowi banku swojej sytuacji finansowej oraz analizie zdolności kredytowej otrzymamy propozycję kredytu konsolidacyjnego pod hipotekę.

 

Do wzięcia zobowiązania potrzebne będą dowód osobisty oraz dokumenty potwierdzające posiadane już pożyczki. Należy udowodnić swoją wypłacalność - bank musi mieć pewność, że będziemy mieć z czego spłacać kredyt. Konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy, wyciągu z konta z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy oraz dokumentów potwierdzających otrzymywanie zasiłku/renty/emerytury bądź innej zapomogi.

 

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny można otrzymać przez internet, ale zazwyczaj dopełnienie formalności i tak odbywa się w siedzibie banku. Dopełnienie formalności przy kredycie pod hipotekę zajmuje jeden dzień, jeśli posiadamy już skompletowane dokumenty. Decyzję kredytową można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia.

Wady i zalety kredytu kredytu konsolidacyjnego pod hipotekę

 

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny posiada sporo zalet. Ponieważ wszystkie zobowiązania zostają przekształcone w jedną ratę, nie musimy martwić się o wysokość i terminy spłat do poszczególnych instytucji. Niweluje to ryzyko pominięcia którejś raty (a w konsekwencji gorszej historii kredytowej w BIK). Kredyt konsolidacyjny odciąża domowy budżet. Wysokość jednej raty jest tak obliczana, aby była niższa niż suma wszystkich rat. Osoby, które ledwo dawały radę ze spłacaniem zobowiązań, odczuwają ulgę po przejściu na konsolidację.

 

Nie ma jednak rozwiązań idealnych. Wadą hipotecznego kredytu konsolidacyjnego jest sumarycznie wyższy koszt zobowiązania. Klient płaci bankowi więcej niż wcześniej - niższe raty spłaca się dłużej, więc rośnie wysokość raty odsetkowej. W efekcie na początku płacimy głównie za to, że otrzymaliśmy kredyt. Istnieje też ryzyko utraty mieszkania.

 

Kredyt konsolidacyjny pod hipotekę zakłada, że w razie braku możliwości spłaty zobowiązania mieszkanie lub dom przejmuje kredytodawca. Jeśli spłacamy raty na czas, nie ma się czego obawiać. Kiedy stracisz pracę lub zdrowie, skontaktuj się z bankiem - możesz skorzystać z restrukturyzacji kredytu. Sprawdź, czym ona jest: https://ciekawyswiata.pl/aktualnosci/na-czym-polega-restrukturyzacja-kredytu/

Kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

 

Kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipotecznym jest opłacalny, jeśli od dłuższego czasu radzisz sobie ze spłatą aktualnych zobowiązań. Jeśli to sytuacja chwilowa, nie konsolidacja długów. Jednak w przypadku długotrwałych problemów finansowych (np. złego obliczenia, na co cię stać) pomyśl o kredycie konsolidacyjnym.

 

Warto zabezpieczyć go pod hipotekę, ponieważ możesz wtedy liczyć na lepsze warunki kredytowe (niższe oprocentowanie, łatwiejsze przyznanie zobowiązania, rozszerzenie kredytu o dodatkową gotówkę na aktualne potrzeby). Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kredyt hipoteczny konsolidacyjny nie jest zwykłą pożyczką. Czym się od niej różni? Świetnie wyjaśnia to UOKiK https://ciekawyswiata.pl/aktualnosci/na-czym-polega-restrukturyzacja-kredytu/. Konsolidacja to dedykowany produkt, po który powinny sięgać tylko osoby, dla których jest to korzystne.