Wczoraj rząd podjął decyzję o rozszerzeniu granic dwóch stref ekonomicznych – mieleckiej i kosztrzyńsko-słubickiej. Nasze miasto zyskało dzięki temu około 60 hektarów terenów o statusie SSE. Dziś podczas wizyty w Szczecinie, wicepremier Janusz Piechociński potwierdził te informacje i przekazał szczegóły na temat realizacji związanych z tą kwestią, postanowień.

Co tą specjalne strefy ?

Specjalne strefy ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary kraju, w których inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Ich celem jest przyspieszenie rozwoju określonych obszarów poprzez przyciąganie nowych inwestycji, intensyfikację eksportu i utworzenie nowych miejsc pracy. Strefy funkcjonują w Polsce na podstawie ustawy z 20 października 1994 r.

Do tej pory 836 hektarów

Dla naszego regionu, w którym aktualnie 836 hektarów posiada charakter SEE, poszerzenie tego obszaru jest bardzo ważne z kilku względów. Przede wszystkim jest to szansa na początek odbudowy przemysłu morskiego. Na wyspie Gryfia dzięki inwestorowi (którym jest firma Bilfinger Crist Offshore, do niedawna KSO) powstanie fabryka elementów do morskich siłowni wiatrowych za około 300 mln zł. Na wyspie ma także powstać ośrodek badawczo – rozwojowy. W Skolwinie natomiast spółka Teleyard zamierza zbudować fabrykę do produkcji elementów dźwigów, żurawi itd. Na pracę w tych zakładach może liczyć 1500 osób.

Będzie most na Gryfię

Podczas dzisiejszego spotkania marszałek Olgierd Geblewicz mówił o wsparciu władz samorządowych dla tych projektów, na dowód czego przekazał w ręce dyrektora Bilfinger Crist Offshore, Piotra Sussa, Uchwały Zarządu Województwa o przyznaniu dofinansowania na budowę przeprawy mostowo-drogowej na wyspę Gryfia.

Produkcja w przyszłym roku

Zakład produkujący fundamenty dla morskich siłowni wiatrowych na wyspie Gryfia ma rozpocząć produkcję już w 2014 roku. Około 450 pracowników produkcyjnych znajdzie w nim zatrudnienie. Hala, w której będą powstawać wspomniane elementy ma mieć 240 metrów długości i 50 m wysokości.

Janusz Piechociński zapytany o mierzalne efekty funkcjonowania SSE powiedział m.in., że „Jedna zainwestowana złotówka w strefach przynosi w perspektywie kilku lat 8 zł. Te dwie szczecińskie inwestycje dadzą blisko 1500 trwałych miejsc pracy i wiele setek w branżach pokrewnych. Jedno takie miejsce w strefie, według obliczeń ekonomistów, powoduje utworzenie 0,2 miejsca poza strefą”

Dwie podstrefy

Zgodnie z wczorajszą decyzją ministrów, nasz region oprócz dwóch szczecińskich otrzymał, dwie nowe podstrefy KSSSE: w Nowogardzie (ok. 20 ha) i Pełczycach (ok. 23 ha). Burmistrzowie obu miast prowadzą aktualnie rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy chcieliby na tym terenie stworzyć zakłady produkcyjne.