1200 złotych brutto więcej dla każdego pracownika. Takie podwyżki zaplanował gigant hostingowy – firma home.pl. Jest to odpowiedź na rosnącą inflację oraz sytuację na rynku ICT, który jak wiadomo jest bardzo konkurencyjny. – Nigdzie indziej tak mocno nie rywalizuje się o dobrych pracowników, jak w sektorach IT oraz ICT. Jedne firmy zachęcają pracą zdalną, inne pieniędzmi. Na pewno pomoże to utrzymać dotychczasowy zespół, ale wątpię, czy będzie miało przełożenie na poszukiwanie nowych pracowników – mówi ekspert rynku pracy Anna Sudolska.
1200 złotych brutto podwyżki dla wszystkich
Wszyscy pracownicy home.pl otrzymają podwyżkę w wysokości 1200 złotych brutto. To dotychczas niespotykana skala wzrostu wynagrodzeń, ponieważ firmy zazwyczaj decydują się na gradację wynagrodzeń z uwzględnieniem stanowisk, działów lub stażu pracy. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, najmniej zarabiający otrzymali zwiększone wynagrodzenie już od wypłaty sierpniowej. Najwięcej zarabiający otrzymają je dopiero od wypłaty grudniowej. W sumie podwyżka dotyczyć będzie 397 pracowników etatowych zatrudnionych w firmie.
Home.pl w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. To przedsiębiorstwo, które powstało w Szczecinie, ale od 2015 roku jest własnością niemieckiej spółki 1&1. Firma świadczy usługi hostingowe dla 375 tys. klientów. Zajmuje się rejestracją domen internetowych, udostępnianiem hostingu dla serwisów WWW, utrzymywaniem kont poczty elektronicznej, współtworzeniem sklepów online czy rozwiązaniami w postaci aplikacji internetowych.
„IT o pracowników konkuruje z całym światem”
Eksperci przyznają zgodnie, że branża IT jest wyjątkowa i zdecydowana większość firm płaci swoim pracownikom więcej niż „średnia krajowa”.
– Pandemia spowodowała gwałtowne przyspieszenie procesów cyfryzacji na całym świecie, a więc nastąpił ogromny wzrost popytu na usługi IT, co skutkuje tym, że firmy stale zwiększają zatrudnienie, dbając o jakość pracy i satysfakcję swoich pracowników. Branża IT już od dawna nie konkuruje lokalnie czy krajowo, a globalnie – co najczęściej oznacza ostrą walkę o pracownika z całym światem, a jak wiadomo pozyskanie dobrego programisty nie jest łatwe. Występujący wzrost płac w branży IT ma więc wymiar globalny, a nie czysto krajowy i inflacyjny – tłumaczy w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Magdalena Ławicka, Dyrektorka Operacyjna w Klastrze IT. – Podwyżki w naszej branży są przyznawane regularnie, niezależnie od inflacji. Nierzadko w wysokości 20–30% aktualnej pensji. Dynamika zmian płac jest duża, aby tym odpowiednio zarządzać, firmy coraz częściej stosują uporządkowaną siatkę płac. Pośród naszych firm z Klastra IT, są takie, które aktualizują swoją siatkę płac nawet dwa razy w roku – dodaje.
Podwyżki przyciągają czy zatrzymują pracowników? „Każda firma ma inny cel”
Przyznawanie równych podwyżek wszystkim pracownikom jest ciekawą, ale niezbyt często stosowaną praktyką. Eksperci rynku pracy przyznają, że to podejście, które może być naśladowane w innych firmach.
– Pensje idą w górę demokratycznie, bez spłaszczania struktury wynagrodzeń i poczucia, że ktoś został potraktowany niesprawiedliwie. To dobra i ciekawa koncepcja, choć oczywiste jest, że pozwolić sobie na jej realizację mogą tylko największe firmy, które generują gigantyczne zyski – przyznaje Anna Sudolska, ekspert rynku pracy z firmy IDEA HR Group. – IT zatrudnia i mocno rywalizuje o kolejnych pracowników. Nic dziwnego, że pojawiają się nowe propozycje benefitów czy aktualizacja siatka płac. Home.pl na pewno jest jednym z ogólnopolskich liderów jeżeli chodzi o nowoczesność i docenianie pracowników. Nie jestem jednak przekonana, czy to będzie podwyżka „przyciągająca” nowych pracowników. Celem jest bardziej utrzymanie obecnego zespołu – dodaje Sudolska.
Komentarze
0