Główne cele to komunikacja, rozwój zespołu portowego Szczecin – Świnoujście i inwestycje kolejowe. Rada Ministrów zatwierdziła Kontrakt Terytorialny dla województwa zachodniopomorskiego.

W ramach kontraktu realizowane mają być inwestycje transportowe, które polepszą połączenia regionalne i krajowe. W kontrakcie odnajdziemy także informacje o rozwoju sektora energetyki i infrastruktury przeciwpowodziowej. Ważne będą także działania zwiększające zatrudnienia i zmniejszające wykluczenie społeczne. Kolejnymi ważnymi obszarami będzie edukacja, podniesienie jakości i dostępności usług z ochrony zdrowia oraz rozwoju miast, w szczególności wojewódzkich.

Cieszy fakt, że w Kontrakcie Terytorialnym znalazły się kluczowe dla naszego województwa inwestycje, które usprawnią komunikację w regionie i zwiększą dostęp do Pomorza Zachodniego, które będą stymulować rozwój zespołu portowego Szczecin – Świnoujście. Budowa Odrzańskiej Drogi Wodnej, inwestycje kolejowe i wiele innych umieszczonych w tym dokumencie z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój regionu. - komentuje marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.

Nadzieja na oszczędności i S3

Marszałek nie ukrywa, że liczy na poruszenie kilku innych ważnych obszarów. Czy jednak uda się znaleźć na nie pieniądze, zależy od oszczędności. Ponadto forma kontraktu nie jest ostateczna – dokument będzie uzupełniany o nowe cele w miarę dostępności środków finansowych.

Mam nadzieję, że swoje należne miejsce znajdą inne zadania. Nieodzowny będzie powrót do kwestii inwestycji w infrastrukturę B+R oraz kultury na Pomorzu Zachodnim. Mam również pewność, że wraz z oszczędnościami w ogólnopolskich przetargach na drogi znajdzie się finansowanie w tej perspektywie budowy drogi ekspresowej S3 na odcinku północnym do Świnoujścia. Z pewnością wrócimy do rozmów po zakończeniu negocjacji programów operacyjnych i krajowych. - dodaje Olgierd Geblewicz.

Jaka droga kontraktu?

Dziś Rada Ministrów zatwierdziła kontrakty dla 7 województw. Po podjęciu uchwały Rady Ministrów zatwierdzającej wynegocjowany przez stronę rządową i samorządową, Kontrakt Terytorialny podlega zatwierdzeniu przez samorząd regionu. Odbywa się to w drodze uchwały Zarządu Województwa. Następnie zatwierdzony przez obie strony Kontrakt jest podpisywany przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego oraz przedstawicieli Zarządu Województwa.

Czym jest kontrakt?

Kontrakt terytorialny to umowa pomiędzy rządem a samorządem województwa, w której wskazane zostają cele i przedsięwzięcia priorytetowe mające istotne znaczenie dla rozwoju kraju oraz Pomorza Zachodniego, wraz ze sposobem ich finansowania, koordynacji i realizacji. W trakcie negocjacji Kontraktu ze stroną rządową uzgadniana jest formuła realizacji poszczególnych projektów – przede wszystkich w kontekście uwarunkowań związanych z perspektywą finansową 2014-2020 – oraz ustalane źródła ich finansowania.

Wartość kontraktu terytorialnego dla województwa zachodniopomorskiego to 24,2 mld zł.