Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów do sejmiku zachodniopomorskiego z okręgu szczecińskiego. Liderem listy będzie Olgierd Geblewicz, który w ostatnich wyborach zdobywał rekordowe wyniki. W 2018 roku partia wprowadziła do sejmiku ze Szczecina 4 radnych (na 8 dostępnych mandatów). W kuluarach słyszymy, że teraz politycy mają nadzieję na rekordowe 5 mandatów, ale nie brakuje także innych obaw. – Jak Lewica, Koalicja Samorządowa i Trzecia Droga będą mieć podobne wyniki na poziomie 10-11%, to może się okazać, że dostaną po jednym mandacie, PiS – dwa, a my – trzy – słyszymy wyliczenia jednego z polityków.

PO gotowa do bitwy o sejmik

Koalicja Obywatelska liczy na powtórzenie sukcesu z wyborów samorządowych z 2018 oraz wyborów parlamentarnych z roku 2023. W zachodniopomorskim sejmiku dotychczas partia nie miała sobie równych, choć w 2018 roku większą niż w poprzednich latach reprezentację miało Prawo i Sprawiedliwość. Nie brakowało także radnych, którzy w trakcie kadencji zmieniali kluby, jak np. Zbigniew Chojecki, Rafał Rosiński czy Artur Wezgraj.

W 2024 roku Koalicja Obywatelska stawia na znane twarze. W czołówce listy znaleźli się marszałek województwa Olgierd Geblewicz, przewodnicząca sejmiku Teresa Kalina i wieloletni radny dr Andrzej Niedzielski. Do rady miasta chce za to wrócić radny KO Wojciech Dorżynkiewicz.

– Mam zaszczyt zaprezentować drużynę, dzięki której zwyciężymy w boju o samorząd województwa. Od 14 lat mam zaszczyt być marszałkiem regionu i rozwijać nasze województwo. Mamy jeszcze wiele fantastycznych pomysłów i dobrych dzieł do zrobienia – mówił Olgierd Geblewicz.

– Chciałabym powołać komisję ds. równości, praw kobiet i mniejszości oraz komisję ds. rezydentów i migrantów. To obserwacje w związku ze zmianami, które zachodzą w Polsce. Chciałabym też skupić się na rozwoju oświaty, bo z nią byłam związana całe życie – wyliczała Teresa Kalina. – Moim marzeniem jest Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Szczecinie. Mam nadzieję, że przestaniemy być marginalizowani – mówiła przewodnicząca sejmiku.

– Z kulturą w sejmiku – z takim hasłem startuję. Potrzeba nam kultury i szacunku – mówił związany niegdyś z Lewicą Jędrzej Wijas. – Chcę, by to, nad czym pracujemy w kulturze w Szczecinie i Policach, promieniowało na cały region.

Inni kandydaci na szczecińskiej liście KO do sejmiku to: Jagoda Żyłkowska, Zbigniew Chojecki, dr Maria Kubisa, Marta Narożańska, Piotr Krzyżankiewicz, Paweł Gzyl.

Sejmikowe rewolucje

Jak może wyglądać podział mandatów w przyszłym sejmiku? W 2018 roku KO zdobyła w sumie 13 mandatów, PiS – 11, Koalicja Samorządowa – 3, Polskie Stronnictwo Ludowe – 2, a Lewica – 1 mandat. Wówczas prawie 5% głosów otrzymał komitet Pawła Kukiza, a partia Razem – nieco ponad 1,5% głosów.

PO miało czworo reprezentantów ze Szczecina, PiS – trzech, a Koalicja Samorządowa Piotra Krzystka – jednego. W 2018 roku zaskakująca była strata mandatu Lewicy w Szczecinie, do sejmiku nie dostał się wówczas obecny minister nauki Dariusz Wieczorek, a ostatni – ósmy mandat w okręgu – rzutem na taśmę trafił do Zbigniewa Boguckiego, obecnego posła i kandydata na prezydenta Szczecina, a wcześniej wojewody z ramienia PiS. Bogucki pokonał wówczas Rafała Niburskiego o nieco ponad 100 głosów.

Sondaże pokazują, że szansę na mandat z okręgu szczecińskiego ma Trzecia Droga. Dotychczas komitet PSL nie był w Szczecinie silnie reprezentowany, wsparciem jest tutaj rosnąca popularność Szymona Hołowni i jego ruchu.

„Jedynki” wyborcze

W okręgu szczecińskim w wyborach sejmikowych „jedynką” PiS będzie radna Agnieszka Kurzawa, „jedynką” Koalicji Samorządowej – dr Magda Wiśniewska, liderem listy Lewicy został wicewojewoda Dawid Krystek, a liderem listy Trzeciej Drogi – dr Cezary Pakulski. Listę Konfederacji otworzy Andrzej Sulawiak.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

 

Lista kandydatów, okręg 1 – Szczecin, powiat policki:

1. Olgierd Geblewicz, Szczecin – prawnik i ekonomista, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego 

2. Teresa Kalina, Szczecin – nauczycielka, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

3. Andrzej Niedzielski, Szczecin – lekarz, wieloletni radny Województwa, Ordynator oddziału Ginekologiczno-Położniczego w SPS ZOZ „Zdroje” 

4. Jagoda Żyłkowska, Szczecin – przedsiębiorczyni, działaczka społeczna, radna osiedla Stare Miasto, przedstawicielka partii Zieloni 

5. Zbigniew Chojecki, Szczecin – adwokat, radny Województwa Zachodniopomorskiego 

6. Maria Kubisa, Szczecin – lekarka, ginekolożka, ordynatorka oddziału ginekologii operacyjnej i chirurgii plastycznej w Prenzlau 

7. Marta Narożańska, Szczecin – działaczka społeczna, prawniczka 

8. Paweł Gzyl, Szczecin – politolog, przedsiębiorca, Radny Miasta Szczecina V kadencji 

9. Piotr Krzyżankiewicz, Szczecin – przedsiębiorca, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych 

10. Jędrzej Wijas, Szczecin – zastępca dyrektora ds. edukacji i organizacji wydarzeń Zamku Książąt Pomorskich, były radny miasta Szczecina