Starzenie się norweskiego społeczeństwa połączone z nikłą elastycznością pracowników norweskich powoduje wielkie pole manewru na rynku pracy dla cudzoziemców. Według Centralnego Biura Statystycznego w Norwegii (http://www.ssb.no) gospodarka pracy w 2013 roku rozrosła się o 30 tysięcy etatów. Około 25 tysięcy wakatów otrzymali obcokrajowcy. Czynnik ten sprawia, że Polacy coraz częściej myślą o pracy w Norwegii lub o założeniu tam firmy.

Chcę założyć firmę w Norwegii. Jak to zrobić?

- Obywatele państw należących do Unii Europejskiej mogą otworzyć przedsiębiorstwo w Norwegii. – informuje Kamil Pikuła, ekspert w dziedzinie norweskiego rynku.

Należą do nich firmy jednoosobowe (EPF), spółka cywilna (ANS, DA), spółka akcyjna (AS) oraz firma zagraniczna zarejestrowana w Norwegii (NUF). Firma może zostać zarejestrowana również przez Internet, a proces ten trwa około 2 tygodni. Pierwszym etapem, który przybliży przyszłego przedsiębiorcę do założenia swojej działalności jest otrzymanie w Rejestrze Podmiotów Gospodarczych (Enhetsregisteret) 9-cyfrowego numeru odpowiadającemu polskim numerom NIP, KRS i REGON. Po zarejestrowaniu firmy przedsiębiorca zakłada konto firmowe, które umożliwi wystawianie niezbędnych faktur. W zakładaniu i prowadzeniu firmy większość przedsiębiorców korzysta z usług firm consultingowych. Według danych Norwegia Consulting (http://norwegiaconsulting.pl) prowadząc działalność gospodarczą na terenie Norwegii można przysporzyć sobie wielu kłopotów, które wynikają z nieznajomości języka, procedur i urzędów. Rozwiązaniem jest zlecenie kontroli nad finansową częścią firmy profesjonalistom, którzy zajmą się również podatkami. Właściciel firmy powinien pamiętać o podpisywaniu umów ze zleceniodawcami. Taki kontrakt uchroni przedsiębiorstwo przed oszustami, którzy będą próbować uciekać przed zapłatą za wykonaną prawidłowo usługę. Warto pamiętać również o zapisaniu w takiej umowie dokładnie zakresu usług, którą ma wykonać firma. W tym również może pomóc firma consultingowa, która wybierze dla działalności najlepszą ofertę ubezpieczenia od odpowiedzialności oraz pomoże w sprawach umów.

Jaka działalność przyciąga największą liczbę Polaków?

Przeważająca większość naszych rodaków, która pracuje w Norwegii, pracuje fizycznie. Najczęściej na rynku firm budowlanych (mężczyźni) oraz firm sprzątających (kobiety). Mniej popularna jest branża transportu, edukacji, administracji oraz gastronomii.

Dlaczego właśnie Norwegia?

Niskie bezrobocie, wysokie zarobki oraz możliwość szybkiego przelotu do Polski sprawia, że imigranci z Polski wybierają Norwegię w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy i wygodnego życia.

 

Norweski przystanek polskiego przedsiębiorcy: www.norwegiaconsulting.pl