Chyba mało jest osób, które nie potwierdzą, że Filharmonia Szczecińska zyskała bardzo wiele dzięki wprowadzonym w niej zmianom. Od sześciu miesięcy kieruje nią pani Dorota Serwa i właśnie podsumowaniu tego czasu posłużyło wczorajsze spotkanie prasowe w restauracji „Ładoga”, podczas którego poznaliśmy też kilka informacji dotyczących przyszłego sezonu artystycznego.

Przede wszystkim  współpraca

Sukcesów promocyjnych i czysto artystycznych w ciągu ostatnich miesięcy Filharmonia miała bardzo wiele. Niewątpliwie bardzo ważnym zadaniem, które jest przez nią realizowane aktualnie jej pracownicy, jest kształtowanie idei harmonijnej współpracy między muzykami, artystami oraz placówkami edukacyjnymi działającymi w Szczecinie. W związku z tą koncepcją powstał program koncertowy Filharmonia współGRA” i dzięki temu uczniowie szkół artystycznych i muzycznych mogą uczestniczyć w organizowanych w Filharmonii występach.

Młode talenty i Mozart

W tym miesiącu zainaugurowane zostały praktyki polegające na tym, że piątkowe koncerty poprzedza Preludium talentów, które zaczyna się 15 minut przed właściwym koncertem i jest formą promocji laureatów konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jeszcze bardziej spektakularnym pomysłem jest projekt MozART, który jest w zamierzeniu maratonem fortepianowym , podczas którego wysłuchać będzie można w trakcie zaplanowanych w weekendy spotkań w Filharmonii, najbardziej reprezentatywnych utworów fortepianowych mistrza Wolfganga. Co istotne występy są poprzedzone zajęciami warsztatowymi z solistami oraz kierującym projektem profesorem Janem Staniendą. Biorą w nich udział studenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy następnie będą grali przed publicznością wraz z orkiestrą Filharmonii. W trakcie pierwszych dwóch koncertów - 15 i 16 marca, usłyszymy Edwarda Wolanina, Milenę Palkaj i Patryka Matwiejczuka.

Święto wiosny i muzyki

Jeszcze w tym sezonie z okazji stulecia premiery „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego, jego wersję fortepianową wykona Marek Tomaszewski, znany z sukcesów duetu – Marek i Vacek. To wydarzenie jest zaplanowane na 25.maja, natomiast coroczne Święto Muzyki w dniu 21 czerwca zostanie uczczone prezentacją „Symfonii z Nowego Świata” Antonina Dvoraka, którą zagra Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej pod batutą Charlesa Munroe.

Zapowiedzi

Nowy sezon artystyczny 2013/2014, „przyniesie” melomanom występy takich znakomitości jak Plemena Mangowa, Krzysztof Jabłoński, Bartłomiej Nizioł czy Daniel Smith. We współpracy z Ambasadą Fińską przygotowywany jest także koncert upamiętniający 100 lecie urodzin Silbeliusa, w którym w roli solisty wystąpi bardzo ceniony skrzypek Nikita Borisoglebski.