ERP to obecnie powszechnie stosowana w przedsiębiorstwach metoda organizacji pracy na wszystkich jej poziomach i płaszczyznach. Programy odpowiedzialne za tego typu zarządzanie zasobami mogą objąć dział finansów, logistyki, produkcji, HR-u, a także wiele innych. Oprogramowania ERP kojarzą się przede wszystkim z wielkimi korporacjami, w których są stosowane do codziennej organizacji pracy. Czy jednak właściciel średniej wielkości przedsiębiorstwa również powinien zainwestować w to rozwiązanie?
ERP – co to jest i czym się charakteryzuje?
ERP to skrót od angielskiego wyrażenia „enterprise resource planning”, co tłumaczy się jako planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Wyrażenie to w ścisłym stopniu oznacza metodę efektywnego planowanie zarządzania całą firmą, jednak jest również określeniem systemów informatycznych, które wspomagają efektywne planowanie.
Co to oznacza w praktyce? Prowadzenie firmy to duża ilość danych i zmiennych związanych z jej codzienną działalnością. ERP jako metoda zarządzania zakłada, że dane mieszczą się w jednej przestrzeni, tak aby ich odczytywanie, gromadzenie i prowadzenie operacji było łatwiejsze. Dzięki temu konkretnej informacji nie trzeba zmieniać w kilku miejscach (co niechybnie doprowadzi ostatecznie do zapomnienia o jednej z instancji i braku koniecznej zmiany). Zamiast tego wystarczy pojedyncza modyfikacja, do której dostęp mają wszyscy pracownicy uprawnieni w ramach struktury przedsiębiorstwa.
Oczywiście sposobów wprowadzenia do danego przedsiębiorstwa ERP jest dużo. Często oprogramowania służące do zarządzania firmami należy dostosować do potrzeb danego podmiotu. Na rynku istnieją firmy z branży IT, które zajmują się wprowadzaniem tego typu programów dla firm. Jedną z nich jest Mindbox, jej ofertę znajdziesz na https://mindboxgroup.com/pl/.
Jak działa ERP? Co może dać ten system?
W zależności od konkretnego programu oraz tego, jak zostanie on dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa, można wyróżnić ERP modułowe i zintegrowane. Te pierwsze działają najczęściej na zasadzie niezależnych od siebie, lecz powiązanych aplikacji. Te drugie to wspólna baza danych i platforma biznesowa, na której nie występuje wymiana między modułami.
ERP sprawi, że w jednym miejscu (lub kilku współdziałających modułach) znajdą się wszystkie najważniejsze sprawy związane z Twoim przedsiębiorstwem:
- zaopatrzenie,
- sprzedaż,
- księgowość,
- finanse,
- HR,
- logistyka,
- relacje z klientami
- obsługa produkcji,
- planowanie produkcji,
- śledzenie dostaw,
- magazynowanie zapasów i zarządzanie nimi.
Powyższe to najpowszechniejsze aspekty zarządzania firmą, które zwykle można zintegrować w ramach ERP. Dzięki systemowi informatycznemu opartemu na tych zasadach komunikacja między poszczególnymi działami przebiega znacznie sprawniej niż w przypadku organizacyjnego rozbicia. Więcej na temat funkcjonalności ERP możesz przeczytać pod adresem https://mindboxgroup.com/pl/business-managment-systems/.
Czy ERP dla średniej firmy to dobry pomysł?
Przedsiębiorstwo każdego rozmiaru potrzebuje ERP w jakiejś formie. Nawet jednoosobowe działalności gospodarcze mogą posiadać na tyle rozbudowane zasoby danych, że zarządzanie nimi w ramach pewnego systemu okazuje się konieczne. Średnich przedsiębiorstw również to dotyczy. Zgodnie z definicją średnia firma to taka, która zatrudnia od 50 do 250 pracowników. Dopilnowanie, aby każdy członek zespołu wprowadził odpowiednie dane w odpowiednie miejsca, jest w takim przedsiębiorstwie sporym wyzwaniem. Dlatego dobrze jest wdrożyć system ERP, który usprawni cały proces i zmniejszy margines błędu.
Ludzki błąd jest nieodłączną częścią codziennego życia i niekoniecznie musi wynikać z braku kompetencji czy złej woli. Właśnie dlatego warto wprowadzać rozwiązania, które minimalizują prawdopodobieństwo jego popełnienia. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie ERP, dzięki któremu wszyscy pracownicy pracują na jednym, wspólnym zestawie danych, a modyfikacja jakiejś zmiennej w więcej niż jednym miejscu nie jest konieczna.
Komentarze
0