E-recepta - można przyjąć, że temat, który krążył na ustach ludzi od początku 2020 roku, niosąc szereg skrajnie różnych emocji, został doceniony dzięki pandemii. E-recepta wiele zmieniła, bez wątpienia na lepsze, a jeśli by ocenić jej zastosowanie w dobie COVID-19, to okaże się, że jest dla wszystkich wręcz niezastąpiona. Czym jest e-recepta i co zmieniła? Odpowiadamy.
Rozbudowany system informatyczny
W Polsce od 1 stycznia 2020 roku działa system recept elektronicznych koordynowany przez Ministerstwo Zdrowia. To tak naprawdę część rozbudowanego systemu informatycznego, który ma usprawniać funkcjonowanie polskiej służby zdrowia, scalając trzy główne ogniwa: pacjenta, lekarza i farmaceutę. Sam pomysł nie jest nowy - już w 2018 r. pojawiły się pierwsze programy patronażowe, a systemy na podobnych zasadach z powodzeniem działają od wielu lat w wielu państwach na Zachodzie.
Czym różni się e-recepta od zwykłej recepty?
W teorii e-recepta nie różni się niczym od recepty znanej nam przed 2020 rokiem: wydawana jest wyłącznie z przepisu i po kontakcie z lekarzem. Wiele jednak e-recepta zmienia w praktyce - jak zweryfikowała pandemia - tylko na lepsze (wystarczy wyobrazić sobie zatłoczone przychodnie, gdzie część pacjentów - głównie starszych - oczekuje tylko recepty na leki stałe).
E-recepta dla lekarza i farmaceuty wiąże się z automatyzacją i zmniejszeniem ryzyka pomyłek. Lekarze, nieraz kilku specjalizacji leczących jednego pacjenta, mają wgląd do stosowanych przez pacjenta leków, nieważne czy osoba leczy się z funduszu, czy w ramach opieki prywatnej. Dzięki temu wiedzą, których substancji nie przepisywać, ponieważ mogą wejść w reakcję z innymi lekami. Farmaceuci z kolei już nie muszą rozszyfrowywać charakteru pisma lekarza: e-recepta nie zawiera pisanych odręcznie słów, a 4-cyfrowy kod. Nie muszą wydawać odpisów na niezrealizowane leki - wszelkie informacje o wykupionych pozycjach znajdują się w systemie. Gdzie sprawdzić e-receptę? Można ją otrzymać na swój adres mailowy w formie PDF lub na telefon. Jeśli posiadamy Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta będzie również dostępna na profilu. Tam nic się nie zgubi, nawet sposób dawkowania leków. Z e-recept największe korzyści czerpie pacjent.
W sieci można jednak natknąć się na różne określenia: e-recepta, recepta online, recepta elektroniczna, e-recepta online. Czy to to samo?
Co to jest recepta elektroniczna i e-recepta online?
Wszystkie określenia mają skutkować tym samym - otrzymaniem od lekarza kodu do zrealizowania w aptece. Różne są natomiast źródła: droga „tradycyjna” poprzez kontakt fizyczny lekarz-pacjent w placówce medycznej (zwieńczona wystawieniem e-recepty) lub droga elektroniczna poprzez konsultację online (zwieńczona e-receptą uzyskaną np. poprzez naszarecepta.pl).
E-recepta online to rozwiązanie wychodzące naprzeciw światowym standardom. W żadnym stopniu nie zmienia jednak kluczowych zasad funkcjonowania opieki zdrowotnej: nadal liczy się dobro, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, a podstawą telekonsultacji medycznej jest ocena stanu zdrowia pacjenta przez lekarza.
E-recepta - realizacja krok po kroku
Realizacja e-recepty sprowadza się do podania w aptece 4-cyfrowego kodu otrzymanego przez lekarza podczas wizyty osobistej. W przypadku e-recepty online pierwszym krokiem jest wypisanie pól formularza w jednym z serwisów. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego za pośrednictwem internetu, jeśli lekarz stwierdzi zasadność, wypisze e-receptę online. Warto nadmienić, że cały proces może zawrzeć się w kilkunastu minutach, bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy i w dowolnym dniu tygodnia (co nabiera szczególnego znaczenia w przypadku nagłej potrzeby, np. zażycia przez kobietę tabletki dzień po). Kolejny krok to pójście do apteki z kodem odbioru leku.
Komentarze
0