Prawdziwy, przecięty na pół jacht będzie jedną z atrakcji wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki. Jednostkę przekazała firma Technologie Tworzyw Sztucznych z Łozienicy, specjalizująca się w budowie kadłubów i pokładów łodzi dla największych światowych marek.

Pod sklepieniem hali wystawienniczej MCN zawiśnie jacht balansowy Hanse 311. Będzie przecięty na pół, więc z jednej strony zwiedzający zobaczą jego przekrój z wyposażeniem, a z drugiej to, jak prezentowałby się na wodzie.

– Dzięki temu eksponatowi wiele osób będzie mogło zobaczyć, jak jacht wygląda w środku i wyobrazić sobie, jak wygląda na nim życie żeglarza. Gdzie się śpi, gdzie odpoczywa. Mam nadzieję, że w związku z tym liczba pasjonatów żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i w całej Polsce będzie rosła – podkreślał Olgierd Geblewicz.

Inspiracja przeciętym na pół BMW z Berlina

Marszałek województwa był w piątek obecny podczas podpisywanie umowy, na mocy której firma TTS została partnerem generalnym Morskiego Centrum Nauki.

– Udało nam się pozyskać partnera głównego, z którym wiążemy nadzieję co najmniej na trzy lata. Kiedy byłem w muzeum techniki w Berlinie i widziałem nowe BMW przecięte na pół pomyślałem, że świetnie byłoby mieć jacht, który będzie można tak samo prezentować. I teraz te marzenia się ziszczają – mówił Witold Jabłoński, dyrektor MCN, przy składaniu podpisów pod umową.

Współpraca obu podmiotów zaowocuje również tym, że w modelarni MCN pojawi się stanowisko projektowania jachtów.

Zatrudniają ponad 800 osób i chcą zarazić pasją kolejnych

Przypomnijmy, że TTS od 2007 roku należy międzynarodowej grupy kapitałowej HanseYachts z Greifswaldu, która jest jednym z potentatów wśród producentów jachtów na świecie.

– Nasza firma ciągle rozwija się, obecnie mamy zatrudnionych ponad 800 osób i chcemy, żeby region z tego korzystał. Aby pasję mieszkańców Pomorza Zachodniego przerodzić również w zaangażowanie zawodowe uczestniczymy także w edukacji młodzieży i dorosłych. W obszarach naszych zainteresowań są m.in. szkoły średnie, Politechnika Morska, ZUT, Akademia Sztuki – informował Maciej Twardowski, prezes Spółki Technologie Tworzyw Sztucznych, tłumacząc zaangażowanie we współpracę z MCN.

Budowa gmachu Morskiego Centrum Nauki już się zakończyła, ale montaż wszystkich eksponatów i wyposażenie planetarium zajmie jeszcze kilka miesięcy.