Od listopada nad Szczecinem będzie latał specjalny dron mierzący poziom szkodliwych substancji w powietrzu. Ekopatrol ma pomóc wykrywać miejsca, w których mieszkańcy palą w piecach śmieciami.
To właśnie spalanie niedozwolonych materiałów, najczęściej śmieci lub niskiej jakości opału, stwarza zimą zagrożenie smogowe. Do powietrza dostają się wówczas najbardziej szkodliwe substancje, takie jak pyły PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piran. Dzięki dronowi szybciej będzie można wyryć potencjalnych sprawców i wysłać do nich patrol Straży Miejskiej.
- Oprócz pomiarów punktowych dron będzie też mierzył stężenie szkodliwych substancji obszarowo, co pozwoli na monitorowanie sytuacji w całym mieście i wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. – Dzięki temu będziemy jasno widzieli, gdzie należy skierować dalsze działania. Docelowo chcemy również udostępniać stworzoną w ten sposób mapę jakości powietrza z aktualnymi pomiarami mieszkańcom.
Częścią Ekopatrolu będzie również 10 skuterów elektrycznych. Korzystać z nich będą przedstawiciele służb miejskich, którzy mają reagować na sytuacje zagrażające środowisku. Będą wyjeżdżać nie tylko do zgłoszeń o spalanie śmieci, ale również do tych o nielegalnych wysypiskach czy bezprawnej ingerencji w zieleń.
- To jakim powietrzem oddychamy jest bardzo istotne dla nas wszystkich – mówił prezydent Piotr Krzystek. – Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że w Szczecinie nieznaczne przekroczenia obowiązujących standardów jego jakości odnotowuje się raptem przez kilkanaście dni w roku. Nie zwalnia nas to jednak z dalszych działań na rzecz środowiska naturalnego. Aby jeszcze bardziej je usprawnić wykorzystamy takie zdobycze techniki jak dron z czujnikami smogu i elektryczne skutery.
Ekopatrol realizowany będzie w ramach programu Klimat dla Zdrowia. Jego częścią są również regularne nasadzenia drzew (Platan), dofinansowanie wymiany starych pieców (Mewa), a także kampania informacyjna. Dzięki niej mieszkańcy mają dokładnie dowiedzieć się, czym można, a czym nie można palić w piecach i jakie kary za to grożą.
Komentarze
8