Jednym z najistotniejszych zadań, jakie należy sumiennie wykonać przed przystąpieniem do budowy domu, jest przygotowanie profesjonalnego kosztorysu inwestorskiego. Szczegółowo wykonany plan pozwala zaoszczędzić mnóstwo stresów, które bywają nieuniknione na etapie budowy domu. Jak duże znaczenie przy oszczędnościach ma wybór projektu domu? Tańszy w budowie będzie dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Dom tańszy w budowie - z poddaszem użytkowym czy parterowy?

Projekt domu dobrany powinien zostać pod kątem indywidualnych możliwości finansowych oraz potrzeb przyszłych domowników. Oszczędności oscylujące w granicach kilkunastu tysięcy złotych są możliwe, dzięki rozsądnie rozplanowanym etapom budowy oraz dobrze wybranemu projektowi domu. Warto zapamiętać, że im prostsza bryła budynku, tym koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji będą niższe. Koszt budowy domu zależy także od piwnicy. Jej budowa podnosi koszt domu parterowego średnio o 30%, a piętrowego o 20%.

Ile kosztuje budowa domu z poddaszem a ile parterowego?

Koszty budowy domu są uzależnione od wielu czynników. W ostatnich latach obserwowane jest zdecydowanie większe zainteresowanie projektami domów z poddaszem użytkowym. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, jeśli inwestorzy dysponują niewielką działką. Przeczytaj także Projekty domów z poddaszem - co o nich wiemy.

Poza tym budowa domu parterowego jest często droższa od budowy domu z poddaszem. Dlaczego? Dom parterowy ma większą powierzchnię fundamentów oraz dachu, więc obrys budynku parterowego i większa powierzchnia działki przekładają się na wzrost kosztów realizacji.

Porównując koszty budowy domu z poddaszem użytkowym i parterowego o zbliżonej powierzchni, na podstawie wybranych kosztorysów projektów domów:

Załącznik:
Projekt domu Arabeska 120.43 m - domoweklimaty.pl

oraz

Załącznik:
Projekt domu Akord III 119.65 m² - domoweklimaty.pl


W projektach z pracowni Dobre Klimaty, widać różnice cenowe. Na etapie stanu surowego zamkniętego większe koszty poniosą inwestorzy, którzy zdecydują się wybudować parterówkę. Jest to przede wszystkim związane z wspomnianą większą powierzchnią fundamentów, ścian i dachu.

Co wybrać: dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a przecież decyzja ta zazwyczaj podejmowana jest raz na całe życie. Wybór projektu domu powinien być zawsze uwarunkowany indywidualnymi preferencjami przyszłych domowników. Mówi się, że kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej pracowni architektonicznej, której pracownicy służą profesjonalnym doradztwem nie tylko na etapie wyboru projektu, ale także później otaczając swoich klientów fachową opieką.

Dużą przewagę nad parterówkami mają projekty domów z poddaszem użytkowym głównie za sprawą łatwiejszego podziału strefy dziennej i nocnej, zgodnie z naturalnym podziałem na kondygnacje. Najczęściej parter zaprojektowany jest pod strefę dzienną, a poddasze idealnie sprawdza się jako zaciszna strefa nocna. Minusem, który warto wziąć pod uwagę mogą być skosy na poddaszu, które trudno może być zaaranżować. Poza tym warto zauważyć, że domy z poddaszem użytkowym są zazwyczaj bardziej energooszczędne. Odpowiednia cyrkulacja ciepłego powietrza sprawia, że nie ucieka ono od razu przez dach, ale trafia najpierw do pomieszczeń na piętrze, dzięki czemu ogrzewa je.