To był bardzo interesujący przegląd nowych, wartych poznania, prac w dziedzinie filmu dokumentalnego, ale także videoartu i telefonartu. Wczoraj w kinie Cinestar w Neubrandenburgu podczas ceremonii finałowej ogłoszono zwycięzców 20ej edycji festiwalu DokumentART.

Uczestniczyli w niej m.in. zachodniopomorski wicemarszałek Jan Krawczuk  oraz „świeżo upieczony” minister kultury landu Meklemburgia - Pomorze Przednie, Mathias Brodkorb, a najważniejszych laureatów przedstawiła  Yael Reuveny z Izraela, pełniąca rolę przewodniczącej jury, reżyserka, która została na tym festiwalu  nagrodzona przed rokiem. Z jej ust zatem dowiedzieliśmy się więc, że  niemiecki film "Żona fotografa" Philipa Widmanna otrzymał Nagrodę Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego (kwotę 3.000 Euro). Ten obraz  to artystyczna kondensacja wspomnień  Gerti Gerbert, która  była przez cztery dekady  fotografowana przez swojego męża Eugena. Zaglądamy do jej  archiwum odkrywając zdjęcia, ukazujące ją w różnych miejscach i krajach, w sytuacjach związanych z pracą i przede wszystkim z odpoczynkiem. To zapis uczuć i emocji,  które trwały przez tak długi czas...  Dokument zyskał już kilka wyróżnień w tym roku m.in. na festiwalach w Krakowie i Hamburgu. Autor  był obecny w Neubrandenburgu i  odebrał nagrodę osobiście.



Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego  „za produkcję filmową, która w najbardziej adekwatny sposób porusza kwestię porozumienia ponad podziałami etnicznymi” wraz z kwotą 10.000 zł została przekazana Thomasowi  A. Ostbye (Norwegia) za   „Imaging Emanuel” w reżyserii Norwega  Thomasa A. Ostbye, natomiast Nagroda Miasta Neubrandenburg ( kwota 2 000 Euro) oraz Nagroda publiczności polskiej, ufundowana przez Telewizję Polską wzbogaci dokonania łotewskiego twórcy Andrisa Gauja, który zaprezentował film „Family Instinct”.


Warto wspomnieć o jeszcze dwóch wyróżnieniach. Przede wszystkim o Nagrodzie  Findling Regionalnego Stowarzyszenia Komunikacji Filmowej Meklemburgii-Pomorza Przedniego (zapewniająca  trasę nagrodzonego filmu po kinach i klubach filmowych Meklemburgii – Pomorza Przedniego), dla  Marty Mironowicz, reżyserki filmu „Kawałek lata”.  Niemniej istotny był także werdykt Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Greifswaldzkiego, zgodnie z którym kwotę 1.000 Euro za dokument „I will forgot this day” przyznano Alinie  Rudnitskiej.



Nagroda rzeczowa, ufundowana przez portal internetowy mmszczecin.pl, Głos Szczeciński i Stowarzyszenie OFFicyna, przyznawana jest najciekawszemu filmowi w ramach przeglądu zachodniopomorskie shorty. „Ubierz mnie” Małgorzaty Goliszewskiej. Podobnym wyróżnieniem, ale w gatunku Telefonart  uhonorowano Pawła Lickiewicza za jednominutowy film „ Apokalipsa”, o wesołym miasteczku w dość nietypowym miejscu…


Publiczność obecna na gali po ogłoszeniu wszystkich laureatów obejrzała w całości dwa dzieła – "Żona fotografa” oraz  „Kawałek lata”. Te dwa pokazy  zapewne przekonały niejedną osobę, że poziom jubileuszowego DokumentART-u był naprawdę wysoki.