Do konsultacji społecznych trafiła uchwała krajobrazowa, która ma usystematyzować zasady umieszczania reklam na ulicach Szczecina. Na portalu geoportal.szczecin.pl każdy może sprawdzić szczegółowo uwarunkowania dotyczące konkretnych obszarów miasta i na tej podstawie zgłosić swoje uwagi.
Na treść uchwały składają się ustalenia ogólne obowiązujące na terenie całego miasta i ustalenia szczegółowe dotyczące poszczególnych terenów elementarnych. Wyjątkowo rygorystycznie mają być potraktowane cztery miejsca w Szczecinie: plac Kościuszki, pl. Żołnierza, al. Wojska Polskiego w jej śródmiejskiej części oraz stare Dąbie.

- Celem uchwały jest wprowadzenie ładu w przestrzeni, która nas otacza i jest elementem higieny środowiska, w którym żyjemy i funkcjonujemy - mówił prezydent Piotr Krzystek, gdy prezentowano wstępne założenia uchwały.

Uwarunkowania ogólne dla całego miasta
Zgodnie z zasadami ogólnymi zakazane ma być sytuowanie tablic reklamowych i urządzeń reklamowych: na ogrodzeniach, na urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego, na terenach publicznej zieleni urządzonej pełniących funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe (gł. skwery i parki), na terenach leśnych, na obszarach wodnych oraz na lądzie w odległości do 5 m od linii brzegu, w postaci wyświetlaczy elektronicznych, których ilość punktów emitujących światło jest mniejsza niż 100 na 1 cm2 powierzchni ekspozycyjnej, z wyjątkiem wyświetlaczy stanowiących element tablicy reklamowej informującej o cenach paliw.

Reklamy na budynkach mieszkalnych będą mogły mieć łączną powierzchnię nie przekraczającą 10 procent powierzchni elewacji. Na przystankach komunikacji miejskiej będzie to maksymalnie 30 procent powierzchni wiaty. Nie będzie można zasłaniać detali architektonicznych zabytkowych budynków.

Treść uchwały w internecie i w siedzibie ZDiTM

Zasady szczegółowe dotyczące konkretnych miejsc można poznać, klikając na nie prawym przyciskiem na mapie w portalu geoportal.szczecin.pl (najpierw trzeba wybrać z listy „Projekt Uchwały Krajobrazowej”). W rozwiniętym menu trzeba wybrać „Informacje o obiekcie”, a później „tekst pdf”.

Konsultacje potrwają do 28 lutego. Tekst uchwały jest dostępny również w siedzibie ZDiTM przy ul. Klonowica 5. Tam też można zapoznać się z broszurami informacyjnymi. Uwagi do projektu należy składać na piśmie do Prezydenta Miasta Szczecin za pośrednictwem Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, ul. Klonowica 5, 71-241 Szczecin, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, w terminie do dnia 14 marca 2017 r..

Kiedy katalog mebli miejskich?
Uzupełnieniem uchwały krajobrazowej ma być katalog mebli miejskich. Ma on ujednolić wygląd małej architektury na ulicach Szczecina. Chodzi o ławki, kosze na śmieci, donice na zieleń, słupki, stojaki rowerowe, słupy ogłoszeniowe i wiaty przystankowe.

„Obecnie trwają końcowe prace uwzględniające nadesłane opinie i uwagi dot. rozwiązań przedstawionych w katalogu. W styczniu 2016 r. planowane jest udostępnienie i prezentacja katalogów Radnym Rady Miasta Szczecin. Ostateczne opracowanie katalogów wraz z ich wydrukiem planowane jest na miesiąc marzec 2017r.” – napisał na początku roku zastępca prezydenta Piotr Mync, w odpowiedzi na interpelację radnego Marka Duklanowskiego.