Scena na wodzie, koncerty szantowe, zwiedzanie jednostek, parada na Odrze i degustacje smakołyków kuchni flisackiej. W najbliższy weekend w Szczecinie będziemy obchodzić święto Odry.
Sporo atrakcji będzie czekać na szczecinian w sobotę i niedzielę (9 i 10 lipca) przy Nabrzeżu Pasażerskim, Wałach Chrobrego i Bulwarze Piastowskim. Odbędą się tam Dni Odry, na które do Szczecina dotrze XXI Flis Odrzański. Flisacy, którzy pokonają 700-kilometrową trasę od Opola przez m.in. Słubice i Gryfino, aż do Szczecina oficjalnie zostaną przywitani w naszym mieście w sobotnie południe. Wtedy też zaplanowano paradę jednostek na Odrze Zachodniej. Dzień później flisacy zaproszą do zwiedzania tradycyjnej flisackiej chaty, w której będzie można spróbować specjałów ich kuchni.

Zwiedzanie jednostek

Kolejną atrakcją tegorocznych Dni Odry będzie możliwość zwiedzania jednostek. Swój pokład dla szczecinian i turystów otworzą okręt Marynarki Wojennej ORP Gniezno (który zacumuje przy szczecińskim nabrzeżu w piątek około godz. 16:00), Nawigator XXI oraz jednostki Urzędu Morskiego. Godziny zwiedzania wyznaczą dowódca okrętu oraz kapitanowie jednostek.

Koncerty na wodzie

Z kolei przy Nabrzeżu Piastowskim stanie scena na wodzie, na której odbędą się koncerty szantowo-folkowe. W sobotnie popołudnie zagrają tam Szkocka Trupa, Sąsiedzi oraz MuzyKajaka. Ten ostatni to pierwszy i prawdopodobnie jedyny zespół wokalno-instrumentalno-kajakowy, prezentujący utwory o tematyce wodniackiej, utrzymane w estetce folkowo-rockowej.

Laboratorium pod chmurką

W ramach Dni Odry zaplanowano także warsztaty ekologiczne „Poznajemy akweny Szczecina i ich tajemnice”, w których wezmą udział szczecińscy gimnazjaliści. Uczniowie poprowadzą badania jakościowe próbek wody w „Laboratorium pod chmurką”, wezmą udział w spływie kajakowym oraz powitają flisaków przy scenie.

Gośćmi Dni Odry i Flisu Odrzańskiego będą niewidomi żeglarze, którzy płyną z Gliwic, przez Szczecin, do samego Bałtyku na starym dwumasztowym jachcie typu DZ. Trasę i aktualne położenie żeglarzy w ramach projektu „Nasza Droga Odra Rejs Gliwice – Bałtyk” śledzić można on-line: http://www.zobaczycmorze.pl/mapa/. DZ z załogą wpłynie do Szczecina w piątek (8 lipca) i opuści nasze miasto dzień później.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz Fundacja Flis Odrzański.

PROGRAM IMPREZY „DNI ODRY 2016” i „XXI FLIS ODRZAŃSKI 2016”

Piątek, 8 lipca 2016

16.00 wpłynięcie do portu w Szczecinie okrętu Marynarki Wojennej RP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (cumowanie przy nabrzeżu Bulwar Chrobrego).
Po 18.00 wpłynięcie do portu w Szczecinie Flisu Odrzańskiego i jednostek towarzyszących (cumowanie przy nabrzeżu Bulwar Piastowski).

Sobota, 9 lipca 2016
11.00 Spotkanie Honorowego Protektoratu i gości na statku Akademii Morskiej Nawigator XXI (nabrzeże Akademii Morskiej).
12.00 Powitanie flotylli XXI Flisu Odrzańskiego 2016 z pokładu Nawigatora XXI. Parada jednostek na Odrze Zachodniej.
12.45 - 13.15 Wizyta gości specjalnych na pokładzie okrętu MW RP typu Lublin z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (nabrzeże Bulwar Chrobrego).
13.15 - 13.30 Przejście na scenę na wodzie (nabrzeże Piastowskie):
13.30 - 14.00 Oficjalne zakończenie XXI Flisu Odrzańskiego 2016 (scena na wodzie, nabrzeże Piastowskie): meldunek Komodorów Flisu, wystąpienia gospodarzy i gości.
14.00 Wizyta Honorowego Protektoratu i gości na tratwie i w Chacie Flisackiej (nabrzeże Piastowskie).
14.30 - 15.30 Koncert zespołu SZKOCKA TRUPA (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).
15.45 - 16.30 Koncert zespołu MUZYKAJAKA (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).
16.40 - 17.40 Koncert zespołu SĄSIEDZI (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).

Niedziela, 10 lipca 2016
10.30 Flisacka Msza Święta w Bazylice Św. Jana Chrzciciela, ul. Bogurodzicy.
12.00 - 15.00 Chata Flisacka - specjały kuchni flisackiej.
16.00 Wypłynięcie z portu w Szczecinie okrętu Marynarki Wojennej ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.