Tak jak w ubiegłym roku już we wrześniu w naszym mieście odbędą się Dni Muzyki Żydowskiej. Jednak tym razem, w związku z pandemią koronawirusa, muzyka żydowska muzyka rozbrzmiewać będzie nie na muzealnym dziedzińcu pod monumentalną rzeźbą Mojżesza a w Internecie.

Tegoroczne Dni Muzyki Żydowskiej odbędą się 19 i 20 września.

– Przygotowujemy dla Państwa dwa koncerty online. Tak naprawdę będą to dwa filmy, w których zaprezentujemy premierowo wspaniałą muzykę instrumentalną i wokalną. Pokażemy również kawałek pięknego Szczecina. Postaramy się przywołać atmosferę spokojnych wieczorów, które pamiętamy z poprzednich edycji – zapowiada organizator, Jakub Stefek z Fundacji SPOT.ON ART.

Pierwszy koncert to spotkanie z muzyką instrumentalną. Muzycy sięgną do do źródeł żydowskiej ludyczności i prześledzą, jak stała się ona podwaliną dla muzyki klasycznej i współczesnej. W drugim filmie zabrzmi muzyka wokalna z akompaniamentem organów. Będzie to kolejna odsłona projektu „Muzyka Nowej Synagogi”, która przeniesie słuchaczy na szczecińską, przedwojenną ulicę Zielony Szaniec i do niegdyś stojącego tam pięknego domu modlitwy.

Premierowe transmisje odbędą się na Facebooku na profilach Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz „Mam w sobie kulturę”.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Szczecin.

 

KONCERT „KLEZMERSKA TRADYCJA”

sobota, 19 września 2020, godz. 19:00

Premiera filmu na: facebook.com/muzeum.szczecin

W dzisiejszych czasach z zagadnieniem muzyki żydowskiej nierozerwalnie złączone są skrzypce i klarnet. Zanim nabrały one współczesnych kształtów, żydowscy muzycy grali głównie na szałamajach – piszczałkach z bocznymi otworami i podwójnym stroikiem. Ponieważ w synagogach muzyka instrumentalna była aż do XIX wieku zakazana na znak żałoby po zburzonej Świątyni jerozolimskiej, klezmerzy występowali przy okazjach świeckich. W odróżnieniu od poprzednich edycji, tym razem postanowiliśmy sięgnąć do dziedzictwa klezmerów, aby przeanalizować historię tej muzyki i jej przemiany. Okazało się, że stare melodie łączą się nie tylko z klimatami arabskimi czy bałkańskimi, ale ich echa słychać nawet… w chorale gregoriańskim. W pierwszym koncercie najpierw cofniemy się w czasie i posłuchamy tradycyjnych melodii żydowskich, aby po chwili przekonać się, jak żyją one w różnych utworach do dnia dzisiejszego.

Wykonawcy:

Kwartet „Dance of Fire” w składzie:

Grzegorz Tobis – klarnet, instrumenty perkusyjne, aranżacje

Waldemar Żarów – klarnet, bassethorn

Piotr Wybraniec – klarnet

Tomasz Żymła – klarnet basowy

KONCERT „MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI: ARNO NADEL”

niedziela, 20 września 2020, godz. 19:00

Premiera filmu na: facebook.com/muzeum.szczecin

Rok temu w ramach koncertu Muzyka Nowej Synagogi przypomnieliśmy postać najważniejszego kompozytora muzyki synagogalnej – Louisa Lewandowskiego, który tworzył między innymi na zamówienie Gminy Żydowskiej w Szczecinie. W tym roku odkrywamy Arno Nadela – kompozytora, muzykologa, filozofa, popularyzatora, organistę, poetę i malarza. Urodził się w Wilnie, kształcił w Królewcu, mieszkał w Berlinie, odwiedzał Szczecin. Jego muzyka to rezultat wielu przemyśleń na temat świata, Boga, człowieka i jego tożsamości. Niezwykły styl stanowi połączenie tradycyjnych melodii z nowoczesnym językiem muzycznym. Arno Nadel doskonale wykorzystywał wszystkie możliwości organów, kantora i chóru – uważał, że prawdziwą muzyką żydowską jest tylko muzyka synagogalna (czyli sakralna). Do końca wierząc w dobro, prawdę i piękno, zginął w Auschwitz, a jego muzyka nie zabrzmiała ponownie w Szczecinie aż do tej pory.

Wykonawcy:

Isidoro Abramowicz – kantor

Jakub Stefek – organy

Zespół wokalny Cantus Delicium

Tomasz Szutkowski – dyrygent