Instytucje kulturalne, edukacyjne i gospodarcze Szczecina wciąż będą współpracowały z Powiatem Vorpommern-Greifswald. Dziś podpisano porozumienie.

Podpisanie dokumentu zostało poprzedzone spotkaniem, w którym udział wzięli między innymi Piotr Krzystek – prezydent Szczecina, Krzysztof Soska – zastępca prezydenta miasta, Jan Stopyra – przewodniczący Rady Miasta Szczecin, dr Barbara Syrbe – starosta Powiatu Vorpommern-Greifswald, Michael Sack – przewodniczący Rady Powiatu oraz Virginia Paul-Walther – koordynator ds. Partnerstwa Miast, Projektów UE oraz Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Realizowana od 1990 r. współpraca z ówczesnym jeszcze powiatem Uecker-Randow nabrała w ostatnich latach szczególnej dynamiki. Od 2009 r. partnerzy wspólnie organizują coroczną konferencję transgraniczną, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych w Euroregionie Pomerania. Platforma ta stworzyła możliwość do nawiązania licznych partnerstw projektowych, stała się miejscem dyskusji o współpracy terytorialnej w gronie polityków, ekspertów i praktyków reprezentujących instytucje unijne, rządowe, regionalne i samorządowe.

Wspólnie zainicjowano również pracę warsztatową, która doprowadziła m.in. do przygotowania i wdrożenia projektu edukacyjnego pn. „Poznajmy swój język i swoje małe ojczyzny”. Blisko 450 dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym podczas trzech osobnych spotkań miało możliwość poznania się, zaprezentowania swoich talentów, czy wspólnej zabawy przez sport. Pozytywne oceny płynące z tego projektu zarówno ze strony nauczycieli i rodziców, ale również i dzieci skłoniły partnerów do intensyfikacji współpracy na tym polu. W najbliższym czasie powstanie zespół, który zajmie się przygotowaniem wspólnego wielomodułowego programu nauczania dwujęzycznego.

Warto wspomnieć, że ostatnie lata to współpraca w dziedzinie turystyki żeglarskiej
i rowerowej. Wspólnie opracowano koncepcję ścieżek rowerowych, która uwzględnia również innych partnerów Euroregionu Pomerania stwarzając tym samym podstawę do zbudowania spójnej transgranicznej sieci szlaków rowerowych. Budowa portu jachtowego w Szczecinie oraz modernizacja jachtów na potrzeby niepełnosprawnych w Ueckermünde, to kolejny dobry przykład współpracy partnerów z obu stron. Również i w tym obszarze partnerzy zamierzają zintensyfikować swoją współpracę.