Jeżeli zastanawiasz się, czym rower górski różni się od jednośladu MTB, pamiętaj, że oba pojęcia stosowane są zamiennie. Zarówno jedno, jak i drugie określenie odnosi się bowiem do pojazdów przeznaczonych na górskie ścieżki, a także leśne szlaki. W tym artykule możesz dowiedzieć się więcej na ten temat. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

Rower górski MTB — czym się charakteryzuje?

Bez względu na to, czy wybierzesz:

  • rower górski 29 cali,

  • rower górski 27,5 cala,

  • rower górski 26 cali,

możesz być pewien, że jego cechy charakterystyczne będą bardzo podobne. Przede wszystkim pojazd tego typu wyróżnia się wytrzymałą konstrukcją, amortyzowanym widelcem, a także grubymi oponami z agresywnym bieżnikiem. W ten zatem sposób każdy rower górski MTB na stronie Rowerzysta.pl (jedno z najchętniej polecanych w naszym kraju miejsc) świetnie sprawdza się na trudnych terenach.

 

Rower górski MTB cechuje się również bardzo agresywną geometrią. Znacznie różni się zatem na przykład od rowerów szosowych lub miejskich. W związku z tym masz gwarancję lepszej stabilności, a także kontroli nad rowerem. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy warunki na drodze są stosunkowo niekorzystne. W zależności od konkretnego modelu rower górski 29 cali, 27,5 cala bądź też 26 cali może być wyposażony na przykład w hamulce tarczowe. To akurat rozwiązanie jest najbardziej efektywne. Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na nieco inny wariant hamulców, możesz być pewien, że rower górski MTB pozwoli Ci eksplorować trudny teren, a także przeżyć niezapomnianą przygodę. 

Rower górski MTB — skąd nazwa MTB?

Na stronie https://www.rowerzysta.pl dostępne są rowery MTB w wielu odmianach. Dla przykładu możesz wybrać rower górski 29 cali, rower górski 27,5 cala oraz rower górski 26 cali. Nazwa MTB pochodzi od angielskiego terminu „Mountain Bike”. W dosłownym rozumieniu oznacza to „rower górski”. Z tego też powodu nie ma żadnej różnicy między rowerem górskim oraz MTB. W naszym kraju znacznie bardziej popularne jest jednak określenie rower górski. Z kolei w sytuacji, gdybyś znalazł się na przykład w Stanach Zjednoczonych lub innych krajach anglojęzycznych, Twój pojazd zostanie określony jako MTB.

 

Podsumowując, rower górski oraz rower MTB to pojęcia, które są stosowane zamiennie. Odnoszą się one do tego samego pojazdu zaprojektowanego do jazdy po trudnych górskich terenach. Cechami charakterystycznymi roweru górskiego MTB są przede wszystkim: wytrzymała konstrukcja, amortyzowany widelec, grube opony, a także agresywny bieżnik. Warto również mieć na względzie, że tego typu pojazdy cechują się agresywną geometrią, która gwarantuje lepszą stabilność oraz kontrolę nad rowerem w trudnych sytuacjach. Rama takiego pojazdu wykonana jest zazwyczaj z aluminium lub carbonu a najbardziej efektywnym wariantem hamulców jest technologia z wykorzystaniem tarcz. Pamiętaj o tym, aby wybierać wyłącznie sprawdzone sklepy rowerowe, jeśli interesuje Cię zakup jednośladu MTB. Życzymy powodzenia!