Starczowzroczności nie można rozpatrywać w kategoriach choroby. Jest to raczej naturalny proces, który ma związek z postępującym starzeniem się. Wiele osób godzi się jednak na taki stan i akceptuje go, decydując się na noszenie okularów korekcyjnych. Istnieją jednak zaawansowane sposoby i technologie, z których pomocą można znacznie poprawić ostrość wzroku, co może przełożyć się na wzrost komfortu życia i codziennego funkcjonowania. Czym zatem jest starczowzroczność? Jakie są jej objawy i w jaki sposób można wyeliminować wspomniany problem ze wzrokiem?
Starczowzroczność — czym jest i kogo może dotyczyć?
Czym tak właściwie jest starczowzroczność? To naturalny proces, który pojawia się u każdej osoby w okolicach czterdziestego roku życia. Tyczy się on stopniowej utraty akomodacji soczewki i jej elastyczności, przez co ustawianie ostrości dostrzeganych przedmiotów jest znacznie utrudnione i tym samym powoduje rozmazywanie się widzenia w bliskiej odległości.
Jakie są objawy starczowzroczności?
Jednym z pierwszych symptomów, który może świadczyć o starczowzroczności, są trudności w czytaniu. Osoby, u których objawiła się presbiopia, mają problem z czytaniem tekstu znajdującego się zbyt blisko. W takiej sytuacji odruchowo oddalają książki, gazety od siebie, by zwiększyć wyrazistość treści.
Drugi objaw to szybkie przemęczenie oczu. Zazwyczaj jest mocno odczuwalne po intensywniejszym wysiłku narządu wzroku jak np. praca przy komputerze. To z kolei może powodować bóle głowy i migreny, szczególnie u osób, które nie korzystają z soczewek kontaktowych lub okularów i nie korygują postępującej wady wzroku.
Jak radzić sobie ze starczowzrocznością?
Istnieje kilka sposobów na to, by poradzić sobie ze starczowzrocznością i poprawić codzienny komfort swojego życia, decydując się na okulary lub soczewki kontaktowe.
Wiele osób podejmuje decyzję o zakupie okularów korekcyjnych, głównie tych progresywnych, które posiadają trzy różne strefy korekcyjne. Mowa tutaj o strefie górnej odpowiedzialnej za widzenie na odległość, strefie środkowej odpowiadającej za widzenie na średnią odległość i strefie dolnej, która ma za zadanie poprawić dostrzeganie przedmiotów znajdujących się najbliżej.
Drugim rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, które stanowią alternatywę dla osób, które czują się niekomfortowo w noszeniu okularów. Wspomniane soczewki również mogą skutecznie korygować presbiopię, jednak konieczna jest troska o ich dbałość i higienę. W przeciwnym razie może dojść do infekcji oczu i stanów zapalnych w obrębie gałki ocznej.
Laserowa korekcja starczowzroczności
Innowacyjna technologia i nowoczesna medycyna, w której rozwoju nieustannie następuje postępowy progres, przyczyniła się do rozwoju tak zwanej laserowej korekcji starczowzroczności, która stanowi świetną alternatywę dla okularów i soczewek kontaktowych. Jest to zabieg szczególnie dedykowany osobom po 38. roku życia, które już zmagają się z prezbiopią i chciałyby dokonać laserowej korekcji wzroku celem usunięcia starczowzroczności.
Zabieg ten wymaga oczywiście wcześniejszych badań diagnostycznych, terapeutyki, opieki pozabiegowej i kilku wizyt kontrolnych, jednak umożliwia wyeliminowanie z życia codziennego okularów i cieszenie się ostrością widzenia na każdą odległość. Co ważne, wiek nie jest przeciwwskazaniem do tego, by poddać się wspomnianej procedurze.
Ogromną zaletą tej metody radzenia sobie ze starczowzrocznością jest to, iż po jej przeprowadzeniu można nie tylko zaprzestać sięgania po okulary lub soczewki. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że już nigdy nie będzie trzeba powtarzać zabiegu, a jego efekty będą trwałe. W dużej większości laserowa korekcja wzroku umożliwia całkowite wyeliminowanie wady i nie powinno dojść do jej odnowienia.
Ponowne występowanie wady ma miejsce w przypadku pojedynczych pacjentów, których względy zdrowotne mogą stanowić predyspozycję do pogarszającego się wzroku. Rzetelny wywiad ze specjalistą i specjalistyczne badania pozwalają jednak określić skuteczność zabiegu oraz poinformować pacjenta o tym, czy w przyszłości będzie musiał liczyć się z koniecznością powtórzenia całej procedury.
Komentarze
0