Podczas jednego z wrześniowych wydań programu „Studio wSzczecinie.pl” Monika Pacyfka-Tichy zdradziła, że w przyszłym roku możliwe jest utworzenie w Szczecinie hostelu dla osób LGBT+, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Taka deklaracja aktywistki stowarzyszenia Lambda wywołała oburzenie prawicowego radnego Dariusza Mateckiego, który przygotował interpelację w tej sprawie. Miasto dementuje plan utworzenia hostelu, ale przyznaje, że mieszkania chronione mogą być docelowo przeznaczone dla osób LGBT+ potrzebujących wsparcia.

Magistrat: Nie planuje się utworzenia w Szczecinie hostelu dla osób LGBT+

Radny Dariusz Matecki oburzył się faktem, że miasto w nowym roku budżetowym miałoby finansować istnienie hostelu dla osób LGBT. Matecki wystosował do władz miasta szereg pytań oraz apel:

„Zanim powstanie ten hostel, chciałbym zaapelować do Pana Prezydenta o tolerancję i brak dyskryminacji osób ze względu na orientację seksualną. Osoby, które nie należą do społeczności LGBT+, mają prawo otrzymać od Miasta dokładnie taką samą pomoc. Rozróżnianie mieszkańców Szczecina tylko i wyłącznie ze względu na kryterium orientacji seksualnej może zostać uznane jako daleko idący przejaw dyskryminacji. Pomagajmy wszystkim na równym poziomie, bez uprzywilejowywania poszczególnych grup szczecinian”, napisał polityk klubu PiS.

Władze miasta zaprzeczają, by hostel dla osób LGBT+ miał powstać.

„Nie planuje się utworzenia w Szczecinie hostelu dla osób LGBT+, ponieważ w Szczecinie funkcjonuje już hostel dla osób doznających przemocy, który powstał w 2011 roku i jest częścią działu interwencji kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie” – odpisał Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. „MOPR współpracuje ze stowarzyszeniem Lambda Szczecin w zakresie wsparcia dla osób LGBT+, w tym z możliwości korzystania z mieszkań chronionych” – dodał wiceprezydent.

Mieszkań chronionych w Szczecinie jest obecnie 28. Miasto zapewnia, że wsparcie otrzymują osoby bez względu na wiek, płeć, rasę czy orientację seksualną.

„Współpracujemy z miastem i osoby, które do nas trafiają w kryzysie życiowym, są lokowane w bezpiecznym miejscu”

Powstanie hostelu zapowiedziała w programie „Studio wSzczecinie.pl” Monika Pacyfka-Tichy. Nie padła konkretna data ani formuła funkcjonowania tego miejsca.

– Osoby, które lądują na ulicy, bo ich rodzice dowiedzieli się o homoseksualizmie, potrzebują zupełnie innej pomocy niż osoby bezdomne, które trafiają do standardowych schronisk. To inny rodzaj bezdomności – podkreślała Monika Pacyfka-Tichy w naszym programie. – Mamy ustalenia dotyczące przyszłego roku budżetowego. Współpracujemy z miastem i osoby, które do nas trafiają w kryzysie życiowym, są lokowane w bezpiecznym miejscu, np. mieszkaniu chronionym czy treningowym. To rozwiązanie przejściowe do momentu, gdy hostel w Szczecinie będzie mógł powstać – mówiła liderka szczecińskiej Lambdy.

Podczas rozmowy w programie „Studio wSzczecinie.pl” z ust Moniki Pacyfki-Tichy padło wiele pozytywnych słów w kierunku władz miasta, m.in. za otwartość i tolerancję wobec potrzeb osób nieheteronormatywnych.