Kolejny rok działalności Baltic Neopolis Orchestra to kolejne artystyczne wyzwania ! Muzycy zamierzają wydać aż cztery płyty, dalej koncertować z najlepszymi solistami oraz zrealizować spektakularny video-clip.

Poprzedni  rok był dla muzyków szczecińskiej orkiestry bardzo aktywny. Zagrali  aż 56 koncertów, a  co szczególnie istotne melomani usłyszeli w ich trakcie cztery  prawykonania niedawno powstałych kompozycji. Były wśród nich m.in. utwory Pawła Łukaszewskiego “Advent Music” na orkiestrę smyczkową i Michała Wróblewskiego – „Baltic Suite” na fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę smyczkową.

Wielcy Koncertmistrzowie

 Wczoraj poznaliśmy szczegóły dotyczące planów na najbliższe dwanaście miesięcy. Jak już wiadomo 16 lutego w sali koncertowej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, BNO zaprezentuje program  „Zakochani w Vivaldim”, w którym znajdą się takie utwory jak „Cztery pory roku” Vivaldiego oraz Serenada C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego. W roli koncertmistrza zobaczymy Tomasza Tomaszewskiego z Deutsche Oper w Berlinie, a solowe partie skrzypiec  wykona Filip Lipski, (od stycznia  stały członek  składu Baltic Neopolis Orchestra). Wydarzenie to rozpocznie cykl „Wielcy Koncertmistrzowie”.

Pierwszy raz w Trafostacji

W następnych koncertach BNO będzie współpracowała z innymi bardzo cenionymi  skrzypkami: Bernardem Le Monnierem, solistą Narodowej Orkiestry Francji (6 kwietnia), Michaelem Süssmannem, koncertmistrzem Tromso Symphony Orchestra w Norwegii (28 września), wreszcie z Danielem Stabrawą, koncertmistrzem Filharmonii Berlińskiej (26 października). Trzy pierwsze wydarzenia odbędą się w szczecińskiej Filharmonii, natomiast ostatni występ przygotowany zostanie w Trafostacji Sztuki.


Cztery płyty

Ten rok będzie bardzo ważny dla funkcjonowania orkiestry także z uwagi na to, że  muzycy zamierzają wydanie aż czterech płyt. Pierwsza z nich „Ego Sapientia Marka Jasińskiego” powinna ukazać się jeszcze w tym miesiącu.  W maju ukażą się kolejne dwa wydawnictwa fonograficzne – z utworami  Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego oraz z  kompozycjami szczecińskimi (m.in. Janusza Stalmierskiego i Piotra Klimka).

W hołdzie dla Loeve

Kulminacją działań wydawniczych będzie specjalny album poświęcony twórczości Carla Loewe , na którym znajdą się m.in. utwory  Todtentanz, Die Uhr i Pani Twardowska). To wydawnictwozostanie zrealizowane przy finansowym wsparciu  Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Akademi Sztuki i zapowiadane jest na grudzień 2013 roku. Znajdą się na nim także trzy kompozycje Michała Dobrzyńskiego dedykowane przez niego orkiestrze.

Wspieraj clip orkiestry

BNO podjęła także działania na platformie internetowej Wspieram.to, mające na celu zgromadzenie funduszy na produkcję  wideo clipu  ilustrującego pierwszą  część Sinfonietty Pawła Łukaszewskiego.  Szczegóły można znaleźć po adresem: http://wspieram.to/projekt,68.html