Polski rynek pracy oferuje wiele możliwości zawodowych, ale na szczególne wyróżnienie zasługują tu inwestycje magazynowe. Dynamiczny rozwój segmentu e-commerce sprawia, że łańcuchy dostaw nowoczesnych i efektywnych przedsiębiorstw poddawane są optymalizacji. Jednak, tak odpowiedzialna i skuteczna logistyka to także nowe stanowiska pracy i dodatkowe kwalifikacje pracowników. W dzisiejszym artykule pokazujemy, jak inwestycje w branżę magazynową wpływają na atrakcyjne oferty pracy, a jednocześnie same wynagrodzenia. Zapraszamy do lektury!
Rynek magazynowy w Polsce
Niezwykle interesujący kontekst omawianego zagadnienia wynika ze specjalnego raportu "Rynek magazynowy w Polsce", autorstwa ekspertów JLL. Jak wynika z danych, popyt brutto usługi najmu powierzchni magazynowej na terenie kraju przekroczył w 2023 roku skalę 5 milionów kwadratowych!
Analiza pokazuje również główne podmioty zainteresowane. Okazuje się bowiem, że magazyny zostały zdominowane przez dwie grupy klientów, czyli operatorów logistycznych, ale również sieci magazynowe. Jaki wpływ na ten aspekt posiada sektor e-commerce?
Ogromne! Autorzy podkreślają bowiem, że to właśnie ten obszar stanowił ogromną część wzrostu w kontekście sektora handlowego. Branża e-commerce przyczyniła się do wygenerowania aż 600 tysięcy metrów kwadratowych nowego popytu, udowadniając ogromne znaczenie dla całego sektora magazynowego w Polsce.
Inwestycje magazynowe
Doskonałą kondycję sektora magazynowego w Polsce pokazują również zrealizowane inwestycje. Kolejny raz, raport specjalistów JLL pokazuje dane, które pozwalają na oszacowanie rosnącego potencjału rynku. Zgodnie z komunikatami sprawozdania, w ubiegłym roku sfinalizowano 27 transakcji. Co ważne, łączna wartość wszystkich inwestycji wyniosła przeszło 960 milionów euro!
Warto podkreślić, że aktywność inwestorów przekłada się również na stanowiska pracy. Wydajne i zaawansowane obiekty logistyczne wymagają bowiem profesjonalnej obsługi oraz odpowiednich kwalifikacji. Zatem, jakie oferty pracy czekają na pracowników logistyki?
Rynek pracy w branży magazynowej
Rosnące wymagania dotyczące łańcucha dostaw sprawiają, że magazyny wprowadzają szereg dodatkowych wymagań i procesów. Klienci oczekują bowiem skrócenia czasu dostawy zamawianych produktów, przy jednoczesnej świadomości ekologicznej. Co więcej, ogromna różnorodność sprzedawanego asortymentu wymusza stworzenie dopasowanych i indywidualnych rozwiązań powierzchni składowania.
Biorąc to pod uwagę, pojawia się także nowe zapotrzebowanie na specjalistów magazynowych. Dostępne oferty pracy proponują zatem stanowiska wymagające standardowych kompetencji, ale nie tylko.
W pierwszej grupie znajdą się przede wszystkim magazynierzy, pakowacze oraz operatorzy maszyn i urządzeń magazynowych, w tym wózków widłowych. Są to zatem stanowiska pracy zapewniające swobodny i płynny przepływ towarów w łańcuchu dostaw. Występują także pozycje zawodowe, które wymagają niestandardowej wiedzy lub umiejętności.
W tym punkcie należy wspomnieć o specjalistach do spraw logistyki, którzy planują i koordynują przebieg procesów w szerszej perspektywie. Innym przykładem eksperta jest inżynier do spraw automatyzacji magazynów, a nawet sam kierownik obiektu. Fachowcy są odpowiedzialni za zarządzanie podległym zespołem, obsługę systemów WMS, wdrażanie innowacji, współpracę z partnerami biznesowymi oraz wiele innych zadań.
Bez względu na zakres wykształcenia, doświadczenia oraz osobiste preferencje zawodowe, najlepsze oferty pracy w sektorze magazynowym znajdziesz pod adresem: www.gowork.pl.
Komentarze
4