Połamane gałęzie, powalone drzewa i roztrzaskana ławka, która nie wytrzymała naporu spadającego na nią konaru. Tak jeszcze do niedawna prezentował się Park im. Stefana Żeromskiego. "Większość wyłamanych drzew lub gałęzi prezentowanych na zdjęciach już dawno jest usunięta, podobnie jak ławka, która została zabrana do naprawy" - odpowiada Paulina Łątka z biura prasowego szczecińskiego magistratu.
– Z niepokojem obserwuję degradację drzewostanu tegoż parku, która nie tylko powoduje, że jest on miejscem mało estetycznym, ale również coraz bardziej niebezpiecznym dla przebywających w nim ludzi – ostrzega mieszkaniec Starego Miasta Michał Wójtowicz.
Mieszkaniec Szczecina zgłosił się do redakcji z prośbą o poruszenie tematu związanego ze złym stanem parku. Na zdjęciach wykonanych 15 i 20 lipca br. przeważają widoki połamanych gałęzi i konarów, powalonych drzew, ale i zniszczonych alejek. – Miasto wyremontowało tylko te wzdłuż ulic Parkowej oraz Malczewskiego, które po opadach deszczu lub przymrozkach nadają się do jazdy na łyżwach – dodaje. – Od kilku lat próbowałem w mediach społecznościowych zainteresować tą sprawą prezydenta Piotra Krzystka, lecz bezskutecznie.
Efekt ostatnich wichur i burz
Jak informuje Paulina Łątka z biura prasowego magistratu, to efekt ostatnich wichur i burz, które powaliły 4 drzewa.
– Drzewo zagradzające alejkę zostało usunięte 28 czerwca. Złamaniu uległo także wiele konarów i gałęzi. Od tego czasu na terenie parku trwa usuwanie konarów nadłamanych, zawieszonych w koronach drzew bądź tarasujących aleje. Sukcesywnie usuwana jest również część złomów niestanowiących zagrożenia - czytamy.
Fragmenty największych powalonych drzew zostaną na terenie parku w charakterze tzw. świadków.
– Takie właśnie drzewo, świadek, powalone w ubiegłym roku, jest również widoczne na jednym ze zdjęć. Na kolejnym widzimy drzewo ze starą raną z brzegami zabliźnionymi tkanką kallusową, a poza tym jest ono zdrowe - dodaje rzecznik prasowa magistratu.
W planach koncepcja zagospodarowaniu parku
Dodajmy, że 8 lipca br. miasto zawarło umowę z architektką krajobrazu Eweliną Sierocińską-Siutkowską na wykonanie opracowania pt. „Program rewaloryzacji Parku im. Stefana Żeromskiego – część I”. Dokument ma być gotowy do 5 listopada br. Jego koszt to 96 760 zł brutto.
– Opracowanie ma charakter analityczny. Jego przedmiotem jest zebranie, opracowanie i przeanalizowanie informacji o parku (przeprowadzenie kwerend źródłowych, inwentaryzacja przyrodnicza, inwentaryzacja wyposażenia, itd.), a także sporządzenie wytycznych do wykonania drugiej części programu rewaloryzacji, to jest części obejmującej koncepcję zagospodarowania parku - wyjaśnia Paulina Łątka.
Zlecenie drugiej części programu rewaloryzacji planowane jest na początku 2025 roku.
– Na podstawie sporządzonej koncepcji możliwe będzie zdefiniowanie etapów inwestycyjnych i zlecanie dokumentacji projektowych, które stanowić będą podstawę wykonania robót budowlanych. Na podstawie koncepcji zagospodarowania parku możliwe będzie również uzupełnianie kompozycji parku o nowe nasadzenia drzew i krzewów, a także rozwój warstwy runa parkowego w celu utworzenia kolorowych płatów ozdabiających park wiosną. Równolegle w przygotowaniu jest projekt remontu alejek parkowych - informuje Paulina Łątka.
Komentarze
34