Przed nami wrzesień, a wraz z nim początek nowego sezonu artystycznego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Na początku możemy spodziewać się kontynuacji prezentacji spektakli, które goszczą w repertuarze od niedawna, czyli „Rowerzystów” i „Na Arce o ósmej”. Powrócą również „Wizyta starszej pani” oraz „Bliżej”, czyli sztuki, które długo nie były na afiszu . Nie zabraknie jednak też nowości. Wśród nich znajdzie się inscenizacja utworu finalistki literackiej nagrody Nike, Bożeny Keff. Zerknijmy jednak bardziej szczegółowo w spis czekających nas wydarzeń teatralnych. Myślę, że bez problemu każdy będzie mógł odnaleźć w nim coś dla siebie.
Zacznijmy od propozycji dla tych, którzy planują wizytę w teatrze w najbliższym miesiącu. Zwolennicy wątków kryminalnych i fabuły osnutej tajemnicą powinni wybrać się na wspomnianych wcześniej „Rowerzystów”. „Małe zbrodnie małżeńskie”, czyli historia pewnej nietypowej pary, nadal będą kusić mistrzowskim dialogiem i doskonałą muzyką. Nie zabraknie również jednego z najsławniejszych nauczycieli języka polskiego, Adasia Miauczyńskiego („Dzień Świra”). Z wizytą zjawi się też Klara Zachanassian, aby wieść trochę emocji w życie mieszkańców pewnego miasteczka („Wizyta starszej pani”).
Repertuar przewiduje również wiele ciekawych przedstawień dla tych, którzy wyczekują nowości. Pierwszą premierą sezonu będzie spektakl Michała Zadary – „Nocleg w Apeninach”, czyli libretto do operetki Stanisława Moniuszki autorstwa Aleksandra Fredry. My będziemy mogli zobaczyć wersję z oryginalną muzyką Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Kolejne premiery to inscenizacje tekstów nowych. Pojawią się zatem „Morze otwarte” Jakuba Roszkowskiego, docenione przez jury konkursu dramaturgicznego w Gdyni, oraz „Utwór o Matce i Ojczyźnie” Bożeny Keff – finalistki literackiej nagrody Nike. Czeka nas również prapremiera napisanego specjalnie dla Teatru Współczesnego dramatu „Migrena” Antoniny Grzegorzewskiej, który wyreżyseruje Anna Augustynowicz.
Dzięki współpracy Teatru Współczesnego z
innymi zespołami teatralnymi w Polsce, będziemy mogli również zobaczyć cykl spektakli
powstających w ramach koprodukcji.
W tym sezonie wspólnie z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu będzie
zrealizowane „Przesilenie” angielskiego dramaturga Davida Hare’a. Polska
prapremiera dramatu będzie częścią obchodów pięćdziesięciolecia Festiwalu
Sztuki Aktorskiej w Kaliszu.
W nowym sezonie będzie też miejsce na klasykę – „Odprawę posłów greckich” Jana Kochanowskiego przygotuje Paweł Kamza. Oryginalnym projektem artystycznym będzie teatralna wersja filmu „Obywatel Piszczyk” dramaturga Artura Pałygi oraz reżysera Piotra Ratajczaka.
Warto zwrócić uwagę na realizowane przez Teatr Współczesny trzy projekty edukacyjne: Mała Akademia Teatru i TISZ (Teatr i Szkoła), kierowane do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, oraz Otwieracz dla dzieci nie-pełnosprawnych. Charakter edukacyjny będzie miała również prezentacja „Lilli Wenedy” Juliusza Słowackiego przygotowana przez Annę Augustynowicz we współpracy z Krzysztofem Korodkichem z Uniwersytetu w Białymstoku. Spektakl-wykład zrealizowany na zamówienie warszawskiego Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego prezentowany będzie również szczecińskiej publiczności.
Teatr Współczesny ze szczególną troską zadba również o portfele studentów. W nowym sezonie artystycznym, w związku z przystąpieniem Szczecina do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, bilety będą kosztowały jedynie… 16 złotych. Zapraszamy!
Komentarze
0