Szczeciński Zielony Budżet Obywatelski - to pomysł grupy radnych osiedla Arkońskie-Niemierzyn. Proponują, aby w ramach istniejącego Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego lub po stworzeniu oddzielnej inicjatywy, mieszkańcy mogli wybierać wyłącznie spośród propozycji projektów „zielonych”, obejmujących np.: nowe nasadzenia, pielęgnację zieleni, zakładanie parków kieszonkowych, rewitalizację istniejących terenów zielonych czy inwestycje w infrastrukturę parkową.

„Uważamy, że w dobie kiedy coraz więcej mieszkańców twierdzi, że Szczecin przestaje być zielonym miastem (czego powodem są inwestycje infrastrukturalne i związane z tym wycinki drzew) trzeba zmobilizować władze Miasta do systematycznego inwestowania w tereny zielone. Dlatego nasze rozwiązanie pomoże mieszkańcom współdecydować o tym jakie „zielone” inwestycje powinny zostać zrealizowane w Szczecinie” – piszą Andrzej Radziwinowicz, Magdalena Jardzewska i Adam Lau z Rady Osiedla Arkońskie-Niemierzyn.

„Taka kategoria SBO powinna być obowiązkowa w mieście, które tytułuje się pływającym ogrodem”

Pod zredagowanym przez nich apelem o utworzenie Szczecińskiego Zielonego Budżetu Obywatelskiego podpisało się 17 społeczników zaangażowanych w ideę SBO. Dokument trafił do Komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży, gdzie zajmą się nim miejscy radni. Wiceprzewodniczący komisji – Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska) – wypowiedział się już pozytywnie o tej inicjatywie.

„To dobry kierunek w rozwoju budżetu obywatelskiego. Swoje zielone budżety mają już Wrocław czy Lublin. Wydaje się, że taka kategoria SBO powinna być obowiązkowa w mieście, które tytułuje się pływającym ogrodem” – napisał na swoim facebookowym profilu.

Podobne inicjatywy są coraz popularniejsze w polskich samorządach. W ostatnim czasie Gdańsk postanowił przeznaczyć 4 mln zł z budżetu obywatelskiego na „zielone” projekty.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce?

Otwartą kwestią pozostaje, jak od strony formalnej wyglądałaby realizacja „zielonej” inicjatywy. Pomysłodawcy apelują o wydzielenie na ten cel określonej puli pieniędzy w ramach zadań ogólnomiejskich lub lokalnych Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Gdyby jednak nie było to możliwe z prawnego punktu widzenia, proponują utworzenie równolegle do SBO osobnego Szczecińskiego Zielonego Budżetu Obywatelskiego.