Budowa domu to wyzwanie. W wyobraźni wielu z nas jawi się ona jako wielomiesięczne zadanie, często znacznie bardziej angażujące niż praca na etat. W końcu musisz być obecny na każdym etapie realizacji inwestycji, wszystkich kontrolować, spinać wszystko i koordynować. Do tego czeka cię masa nieprzewidzianych zwrotów akcji. Czy jednak to jedyny możliwy scenariusz?
Jak przygotować się na budowę domu?
Niewątpliwie do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Co to jednak w praktyce właściwie oznacza? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, z jakimi wyzwaniami wiąże się budowa domów, podjęcia jakich zadań wymaga, gdzie są te najbardziej ryzykowne momenty. Zanim pierwsza ekipa pojawi się na placu budowy, warto mieć opracowany szczegółowy plan działania, przyjęty model prowadzenia tej budowy, zarezerwowane na czas odpowiednie ekipy specjalistów i zakupione materiały. Budową domu trzeba także się zająć, musisz mieć na to przewidziany także czas, chyba że zdecydujesz się na skorzystanie z oferty kompleksowej budowy domu z jednym partnerem. Taka budowa domów Szczecin cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ pozwala nie tylko odciążyć inwestora z długiej listy obowiązków, lecz także uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek, zmiany kosztów i konieczności stałego pilnowania każdej kolejnej ekipy.
Koszt budowy domu Szczecin — z czym musisz się liczyć?
Warto wiedzieć, od czego powinna się zacząć budowa domu. Szczecin, jak każde inne miasto i gmina w Polsce ma swoje plany zagospodarowania przestrzeni lub też warunki zabudowy, do których musisz się dopasować. To od tego elementu twoja budowa powinna się zacząć. Wybór projektu musi uwzględniać te wymagania. Na koszty budowy wpływać będą:
- projekt domu — gotowy, przygotowywany od podstaw przez projektanta,
- wykorzystane materiały — tutaj spore znaczenie ma to, czy planujesz dom murowany, z bloczków pelitowych, prefabrykatów betonowych, drewnianych, keramzytowych albo bali drewnianych,
- ceny usług fachowców, precyzja wykonania przez nich prac, tempo i jakość wykonania (jak trzeba będzie poprawiać po jednej ekipie, to koszty będą rosły, podobnie w przypadku awarii itd.)
- tempo budowy całości — im szybciej zbudujesz dom, tym ostatecznie mniej za niego zapłacisz, nie będą się bowiem pojawiać kosztowne przestoje lub konieczność dwukrotnego wykonywania tego samego zadania.
Im lepiej zaplanowana budowa, tym nie tylko szybciej zamieszkasz we własnym domu, ale i poniesiesz mniejsze koszty. Tyle tylko, że nie jest to zadanie proste, szczególnie jeśli to my budujemy domy, czyli koordynujemy pracę wielu ekip, zapewniamy materiały, czuwamy nad harmonogramem prac.
Budowa domów Szczecin — co może zaoferować ci jeden partner?
Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zainteresowanych jest rozwiązaniem kompleksowej budowy domu z jednym partnerem, który przejmuje od inwestora szereg trudnych, kłopotliwych i uciążliwych obowiązków. Na extradom.pl możesz przekonać się, jak szeroka jest to oferta i co dokładnie obejmuje. Nieco upraszczając jednak całą rozbudowaną usługę to czuwanie nad budową od momentu wyboru projektu przez inwestora, przez wszystkie etapy budowy po jego odbiór w założonym w ramach współpracy stanie (deweloperskim lub pod klucz).
Partner w tego typu modelu współpracy jest w stanie zaoferować ci nie tylko szybką budowę domu, ale przede wszystkim przebieg inwestycji, który nie będzie ci spędzał snu z powiek.
- Wspólnie możecie wybrać projekt domu wpisujący się w zagospodarowanie terenu, na którym mieści się działka przeznaczona pod inwestycję. Firmy oferujące takie kompleksowe rozwiązania dysponują bogatym archiwum różnorodnych projektów. Wybór gotowego znacznie obniża koszty związane z samym projektem.
- Z pomocą ekspertów ustalasz także technologię budowy domu. Nie każdy z nas jest specjalistą w dziedzinie, więc rzetelne przedstawienie korzyści domu z bloczków pelitowych albo prefabrykatów keramzytowych może pomóc ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą konkretnych rozwiązań.
- Resztą zajmuje się partner — to on gwarantuje zabezpieczenie wszystkich niezbędnych materiałów, ekip, fachowców wykonujących konkretne zadania. On także bierze na siebie odpowiedzialność powstania domu w założonym w umowie czasie.
To rozwiązanie pozwala ci zyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa. Na budowę przyjeżdżasz, bo chcesz obserwować kolejne etapy, a nie dlatego, że drżysz o to, jaki kolejny problem trzeba będzie rozwiązać.
Kompleksowa budowa domu w stanie deweloperskim lub pod klucz
Tylko od ciebie zależy, jak zaawansowanej usługi oczekujesz. Możesz zamówić przygotowanie do stanu deweloperskiego, możesz jednak także założyć wykonanie pod klucz. Wiele zależy od tego, jakie cele sobie stawiasz, co planujesz zrobić z inwestycją itd. Niewątpliwie jednak praca z jednym partnerem pozwala:
- zaoszczędzić czas, uniknąć nieplanowanych przestojów, spowolnienia prac przez nieodpowiedzialnych fachowców lub niezgranie terminowe poszczególnych ekip,
- uniknąć dodatkowych kosztów, konieczności zwiększenia wydatków związanych z budową; dzięki temu, że wszystko jest realizowane sprawnie, partner może ci zagwarantować w umowie niezmienność ceny,
- cieszyć się doskonałą jakością wykonania poszczególnych elementów budowy, przewidywalnością przejścia do kolejnych etapów.
Komentarze
1