Wybudowano je dla zamożnych kupców i urzędników miejskich. Swoją architekturą nawiązywały do najlepszych wzorów europejskich stolic. Mowa o pięknych willach na szczecińskim Pogodnie i Łęknie, których mieszkańców i ich historie będzie można poznać podczas niedzielnego spaceru z przewodnikiem.
W najbliższą niedzielę, 13 listopada, w Szczecinie będzie można zwiedzić wybudowane na przełomie XIX i XX wieku dzielnice willowe – Łękno i Pogodno. Jak zapowiadają organizatorzy, uczestnicy spaceru poznają historie kilku rodów zamieszkujących najbardziej okazałe wille przy al. Wojska Polskiego, m.in. willę Lentza i willę Quistorpa. Zobaczą gotycki zameczek, który przez dekadę był siedzibą oddziału SS oraz okazałą willę – siedzibę sądu, w której obecnie mieści się jedno ze szczecińskich liceów.
Przy starej zajezdni przy ul. Piotra Skargi będzie okazja poznać historię szczecińskich tramwajów, a na dawnym żydowskim cmentarzu (po którym zachowało się jedynie lapidarium) dowiedzieć więcej o szczecińskiej społeczności żydowskiej. Przewodnicy opowiedzą również o ufundowanym przez Johannesa Quistorpa zakładzie opiekuńczym Bethanien i pokażą miejsce, gdzie znajdował się grób wielkiego lokalnego filantropa. Spacerowicze dowiedzą się również, dlaczego kościół przy ul. Królowej Korony Polskiej jest tak ważną budowlą dla rozwoju Bauhausu.
Niedzielne zwiedzanie (13 listopada) willowych dzielnic Szczecina tradycyjnie już rozpocznie się o godz. 14:00. Zbiórka przed Pomnikiem Czynu Polaków. Spacer potrwa około dwóch godzin. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj
Komentarze
1