Z myślą o osobach bezdomnych, które będą poszukiwać schronienia w zimowe miesiące, jak co roku zabezpieczono 315 miejsc w schroniskach, 95 w noclegowniach i 17 w ogrzewalni. Co ważne, w tym roku nie obowiązują dodatkowe środki bezpieczeństwa jak miało to miejsce w poprzednich latach w związku z pandemią koronawirusa.
Zima to zdecydowanie najtrudniejszy okres dla osób pozbawionych dachu nad głową. Dlatego też 1 listopada działalność rozpoczęło Pogotowie Zimowe dla osób bezdomnych, a miejskie służby są już przygotowane do corocznych działań.
– Odbyła się już odprawa wszystkich służb oraz instytucji, które współpracują podczas Pogotowia Zimowego dla osób bezdomnych – informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. – Podczas spotkania omówione zostały procedury oraz zakres współpracy. Koordynatorem wszystkich działań jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Miejsca do spania, pralnia, suszarnia ubrań
Przypomnijmy, że schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby bezdomne mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań. W placówkach prowadzone są także działania aktywizacyjne, które mogą pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności.
W Szczecinie funkcjonuje 5 schronisk:
- Schronisko „Feniks”, ul. Zamknięta 5,
- Schronisko dla Mężczyzn „Caritas”, ul. Nehringa 14;
- Schronisko dla Mężczyzn „Caritas”, ul. Strzałowska 24;
- Schronisko dla Kobiet „Caritas”, ul. Piaseczna 4;
- Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, ul. Hryniewieckiego 9.
Miejsce w schronisku otrzymuje się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz podpisaniu kontraktu socjalnego.
Noclegownie i całodobowa ogrzewalnia
W Szczecinie funkcjonują także dwie noclegownie, w których osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie na noc. Prowadzą je Stowarzyszenie „Feniks” przy ul. Zamkniętej 5 oraz „Caritas” przy ul. Nehringa 14. Oba miejsca otwarte są codziennie w godz. 18-8 rano.
W Szczecinie osoby bezdomne mogą również udać się do całodobowej ogrzewalni. Na miejscu można wypić gorący napój, skorzystać z łazienki czy wymienić odzież. Do dyspozycji jest 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. Znajduje się w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Dąbrowskiego 22-23.
Komentarze
0