Filharmonia w Szczecinie w niedzielę, 30 sierpnia, o godzinie 19:00 zaprasza na swoje kanały na Facebooku i YouTube, gdzie zaprezentowany zostanie wyjątkowy koncert wieńczący ósmą już edycję międzynarodowego projektu International Lutosławski Youth Orchestra.
W programie koncertu znajdzie się finałowa część IX Symfonii Beethovena, którą wykonają młodzi muzycy z całego świata, śpiewacy z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz znakomici soliści.
IX Symfonia zajmuje ważne miejsce w kanonie literatury muzycznej. Utwór ma silny charakter symboliczny - jego ostatnia część, kantata, jest oficjalnym hymnem Unii Europejskiej. Słynna „Oda do radości” wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności, podkreślając rolę wspólnoty doświadczeń i międzynarodowego dialogu.
Iskrą dla pielęgnowanych dziś ponadnarodowych idei były z pewnością wydarzenia Sierpnia '80, dlatego wykonanie kompozycji Beethovena właśnie 30 sierpnia przez międzynarodowy skład artystów nabierze zupełnie nowego wydźwięku.
Finałowy koncert ósmej edycji International Lutosławski Youth Orchestra rozpocznie się o godz. 19:00 na kanałach Filharmonii na Facebooku oraz YouTube.
O projekcie International Lutosławski Youth Orchestra:
Witold Lutosławski, patron projektu międzynarodowej orkiestry młodzieżowej, wyznał kiedyś: "Nie chcę podbijać serc, ale pragnę znajdywać tych, którzy czują tak samo jak ja." Podejście to stało się prawdziwą inspiracją dla wielu inicjatyw na całym świecie. Wspólne działania ludzi, którzy myślą podobnie, odbywają się także w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Każdego roku w sierpniu kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli spotyka się w ramach International Lutosławski Youth Orchestra, by wspólnie pracować nad wybranymi dziełami. W tym roku w związku z pandemią działania zostały przeniesione do rzeczywistości wirtualnej!
Bela Bartok mógłby również stać się patronem tego projektu. W wieku 23 lat zaczął się fascynować muzyką ludową. Proszę sobie wyobrazić młodego chłopaka, który z wypiekami na twarzy chodzi po wiejskich karczmach, chatach i stodołach i celuje w śpiewających chłopów… wielką srebrną tubą fonografu. W ten sposób zbierał inspiracje, które potem wielokrotnie wykorzystywał w swojej twórczości. Przy okazji stał się również poliglotą – biegle władał węgierskim i niemieckim, francuskim, angielskim, słowackim, rumuńskim, tureckim i arabskim. To, co ludowe, lokalne i autentyczne, łączył z tym, co otwarte, wielokulturowe i piękne!
Schumann zanotował następującą opinię o IX Symfonii Beethovena: Niektórzy uważają, że zawiera ona różne rodzaje literackie, pierwsza część to epika, druga – komedia, trzecia – liryka, a czwarta to dramat. Inni mówią, że to dzieło tak gigantyczne, kolosalne, że porównywalne tylko z egipskimi piramidami. Jeszcze inni twierdzą, że wyraża ona historię rodzaju ludzkiego – najpierw chaos, a potem boskie słowa „Niechaj się stanie światłość”. Przypomnijmy, że i dla nas jest ona utworem szczególnym – wybrana została przez mieszkańców Szczecina do programu koncertu inaugurującego naszą nową siedzibę. Razem z orkiestrą ILYO oraz chórzystami i wybitnymi solistami nie tylko powrócimy wspomnieniami do tamtej chwili, ale też wytyczymy pewien szlak na przyszłość, gdyż nasza droga przez twórczość Beethovena w tym sezonie dopiero się rozpoczyna!
Komentarze
0