Utwardzony plac w okolicy fontanny, zieleń w części południowej i deptak wzdłuż budynków mieszkalnych. To główne założenia, które architekci mają przekuć w spójny projekt. Miasto ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla pl. Orła Białego.

Projektowanie nowego oblicza tej przestrzeni ma w Szczecinie bardzo długą historię. W latach 2006-16 miasto wydało łącznie 230 tys. zł na kilka różnych dokumentów planistyczno-koncepcyjnych, z których żaden nie został zrealizowany. Później ogłoszono konkurs architektoniczny na zagospodarowanie pl. Orła Białego, ale zwycięska praca była mocno krytykowana przez mieszkańców i wyniki unieważniono.

Rezultat prototypowania

Zdecydowano wówczas, że kolejne prace projektowe poprzedzi proces prototypowania. Miał on na celu zdefiniowanie, we współpracy z mieszkańcami, potrzeb, które pl. Orła Białego powinien spełniać. Konkluzja była taka, że ma być to miejsce przyjazne pieszym, z zachowaną zielenią i elementami historycznymi. Wnioski z prototypowania wykorzystano przy sporządzaniu szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia, który jest podstawą ogłoszonego właśnie przetargu.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rewaloryzacja placu Orła Białego i fragmentu ulicy Koński Kierat pomiędzy ulicami Staromłyńską i Mariacką w Szczecinie”. Oferty można składać do 31 marca.

Najważniejsze założenia projektowe

Na pl. Orła Białego do minimum zostanie ograniczony ruch samochodowy (z wyjątkiem  dostaw do lokali gastronomicznych, dojazdów do posesji posiadających parkingi w podwórkach wewnętrznych, dojazdu dla służb). Ma być to przestrzeń, w której najlepiej czują się piesi i rowerzyści.

Charakter placu miejskiego będzie miała utwardzona część placu wokół zabytkowej fontanny. Powiązana ona zostanie jednolitą nawierzchnią z zachodnią częścią placu, przed siedzibami Akademii Sztuki i banków. Będzie to miejsce do organizowania wydarzeń społecznych i kulturalnych.

W południowej części placu (bliżej Katedry) dominować będzie zieleń. Zaplanowano tam również niską scenę. W części wschodniej będzie deptak, wzdłuż budynków mieszkalnych z lokalami użytkowymi w parterach. Na nowo zakomponowana zostanie grupa rzeźbiarska z pomnikiem Flory i dwiema wazami (dawnej zdobiły fasadę siedziby Akademii Sztuki), które mają być wyeksponowane na tle Pałacu pod Globusem.

„Cztery Place Starego Miasta”

Docelowo pl. Orła Białego ma być częścią pieszego szlaku łączącego na nowo zagospodarowane „Cztery Place Starego Miasta”. Dojdą jeszcze trzy place z Podzamcza: Sienny i Nowy (znajdują się po dwóch stronach Ratusza Staromiejskiego) oraz Warzywny (do odtworzenia w przyszłości na terenie nieużytków w pobliżu Baszty Siedmiu Płaszczy).