W pierwszym tygodniu roku 2021 w szpitalu na Pomorzanach na świat przyszło 50 dzieci, w tym kilkoro wcześniaków. A wcześniaki potrzebują szczególnej opieki, np. w postaci mleka z Banku Mleka Kobiet.
Naturalny pokarm kobiecy to pokarm doskonały, a w krytycznych sytuacjach najlepszy lek dla przedwcześnie urodzonego dziecka. – Nie ma mieszanki pokarmowej, która mogłaby się równać z naturalnym mlekiem kobiecym – mówi Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy SPSK nr 2 PUM w Szczecinie. – Mleko z BMK jest traktowane jako drugie, najlepsze po mleku matki biologicznej.
By efektywnie dysponować mlekiem i mieć jego optymalny zapas, w stałej współpracy z BMK powinno być mniej więcej sześć pań. Obecnie jest ich o połowę mniej, a zapasy mleka się kurczą. Dlatego też BMK w szpitalu na Pomorzanach informuje, że czas pandemii nie jest przeciwwskazaniem do honorowego oddawania mleka kobiecego. Dodatkowo wprowadzone środki zabezpieczeń epidemicznych wzmocniły i tak już wcześniej restrykcyjne przestrzeganie wszystkich zaleceń sanitarnych, a proces badania mleka, jego pasteryzacji i przechowywania jest przeprowadzany z zachowaniem najwyższych środków ostrożności.
– Czekamy na honorowe dawczynie, a jeszcze bardziej czekają na nie maleństwa, które mają trudniejszy start niż inne dzieci – dodaje Bartkiewicz.
Zanim kobieta zostanie honorową dawczynią mleka kobiecego, jest badana, ma mierzoną temperaturę, a stanowisko oraz laktator są regularnie dezynfekowane. Personel i dawczyni podczas wizyty mają na sobie obowiązkowe maseczki ochronne i dezynfekują dłonie. Każda buteleczka oddanego mleka jest starannie badana, by wykluczyć jakiekolwiek czynniki uniemożliwiające podanie mleka dziecku.
Zespół specjalistów z BMK chętnie odpowie na wszystkie pytania i przeprowadzi przez proces zostania honorową dawczynią mleka. Zgłaszać się można pod nr tel. 91 466 14 46, drogą mailową na adres bankmleka@spsk2-szczecin.pl lub osobiście w poniedziałki i środy w godz. 7.30-15.30 i w piątki między 11.30 a 15.00.
Komentarze
0