Szybko zapadający zmierzch nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Ograniczona widoczność sprawia, że piesi są w tym okresie szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo ze strony kierowców. Ubrania w ciemnych kolorach nie sprzyjają poprawie sytuacji.
Niewidoczni na drogach
Do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych dochodzi w godzinach popołudniowych, między 17.00 a 19.00. O tej porze ginie także najwięcej osób. Po zapadnięciu zmroku, pieszy w ciemnym ubraniu staje się praktycznie niewidoczny.
Odblaski mogą uratować życie
Kierowca dostrzega go z odległości zaledwie 40 metrów – wystarczy jednak, że pieszy założy element odblaskowy i staje się widoczny z odległości 120 -160 metrów. Dzięki temu kierujący pojazdem ma więcej czasu na reakcję i uniknięcie potrącenia.
Zawsze Używaj Wyobraźni
Nie pozostaje nam nic innego tym samym, jak być widocznym na drodze. Stąd też w listopadzie rozpoczęła się kolejna, trzecia już, odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej Użyj Wyobraźni, której celem jest poprawa bezpieczeństwa najbardziej zagrożonych użytkowników dróg. Tym razem hasłem przewodnim są Niewidoczni. Inicjatorem programu jest Biuro Ruchu Drogowego KGP, a jego partnerami Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i PZU.
Bez złudzeń - statystyki
Statystyki nie pozostawiają tu złudzeń: w 2008 roku w Polsce odnotowano 15 024 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły 1893 osoby, a 14 263 odniosły obrażenia ciała.
Komentarze
0