Od czasu nagłej śmierci Jarosława Bondara w czerwcu 2021 roku, wciąż nie powołano nowej osoby na stanowisko architekta miasta. Przedstawiciele środowiska architektów przekonują, że to niezbędna funkcja, która powinna zostać przywrócona. Miasto tłumaczy jednak, że realizowane w jej ramach działania są kontynuowane przez innych urzędników i nie ma takiej potrzeby.

Temat przypomniał Marek Orłowski, były prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

„Miejmy nadzieję, że Miasto wkrótce to zmieni i przywróci to stanowisko wraz z szerokim zakresem uprawnień i w ślad za tym, zacznie znowu stosować kryterium jakości w inwestycjach. Można odnieść wrażenie, że brak Architekta spowodował zanik woli poszukiwania najlepszych rozwiązań w konkursach. Chyba już nikomu na tym nie zależy skoro ogłaszane są wyłącznie przetargi?” – napisał w artykule wspominającym postać Jarosława Bondara w rocznicę jego śmierci.

Czy zajmuje się architekt miasta?

Organizowania konkursów architektonicznych było jednym z ważniejszych zadań architekta miasta. Poza tym wydawał on opinie w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, rozwijał programy rewitalizacji i estetyzacji miasta. Uczestniczył w debacie publicznej.

„Poza zakresem merytorycznym tego stanowiska, które miasto próbuje ułomnie wypełniać swoimi urzędnikami, ma Architekt Miasta jedną niemożliwą do zastąpienia funkcję - jest jedynym rzecznikiem mieszkańców wobec Władz Miasta, gdyż najczęściej to pod jego adresem zgłaszane są uwagi w zakresie ładu przestrzennego. Z drugiej strony jest jedynym przedstawicielem Miasta, który potrafi niełatwe często decyzje przestrzenne wiarygodnie mieszkańcom wytłumaczyć. To zadanie Jarosław Bondar jako świetny mówca, ale również wrażliwy humanista i dobry człowiek, wypełniał znakomicie” – przekonywał Marek Orłowski.

Miasto na razie nie zamierza jednak powoływać nowego architekta. W urzędzie przeprowadzono reorganizację, która zapewnić miała kontynuację realizacji działań z zakresu architektury miasta.

– Dlatego też Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej został przemianowany na Wydział Architektury i Budownictwa, gdzie swoje obowiązki zawodowe z zakresu ładu architektonicznego i koordynacji zadań projektowych kontynuują pracownicy Biura Architekta Miasta. Wyodrębniono również Biuro Rewitalizacji, które w pełni przejęło tematykę rewitalizacji. Ponadto kontynuujemy współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, które zostało poinformowane również o tym, że na dzień dzisiejszy nie ma decyzji co do powoływania nowej osoby na stanowisku Architekta Miasta – informuje Sylwia Cyza-Słomska.

W strukturach urzędu od lat nie ma też np. stanowiska plastyka miejskiego. Funkcji istniejącej w wielu innych samorządach.