Coraz więcej frankowiczów uzyskuje korzystne dla siebie wyroki w sprawach wytoczonych bankom. – Statystycznie ponad 95 proc. spraw jest dzisiaj wygrywanych przez kredytobiorców – mówi mec. Sylwester Kasprzewski, radca prawny i specjalista ds. kredytów frankowych z Kancelarii GRYF ze Szczecina.

W I kwartale 2022 roku do sądów wpłynęło aż 16 tys. nowych spraw frankowych. To blisko 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Kredytobiorcy coraz częściej decydują się oddać sprawę do sądu ze względu na rosnące raty (coraz wyższe stopy procentowe) i niepokojącą sytuację geopolityczną (wojna w Ukrainie). Przede wszystkim jednak, zachętą są kolejne korzystne wyroki sądów.

– Statystyki są dla banków miażdżące. Tylko niewielka część spraw, tych dużo trudniejszych i bardziej skomplikowanych, jest obarczona ryzykiem porażki – mówi mec. Sylwester Kasprzewski, który obecnie prowadzi ponad tysiąc spraw dotyczących kredytów frankowych (uzyskał już blisko 300 wyroków korzystnych dla kredytobiorców) przed ponad 30 sądami w całej Polsce.

Bank przedstawiał ten produkt jako bezpieczny. Okazało się inaczej

Klienci kancelarii GRYF – Radcy Prawni wygrywali już m.in. sprawy, w których był Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Teraz szczecińscy prawnicy dołożyli do tego zwycięstwo przed Sądem Najwyższym.

Sprawa dotyczyła kredytu na budowę domu zaciągniętego we frankach szwajcarskich, a spłacanego w walucie PLN. Bank przedstawiał ten produkt jako bezpieczny, ale już niespełna rok później pojawiły się pierwsze problemy. W momencie zawarcia umowy kredytowej kurs CHF wynosił bowiem 2,34 zł, ale w dniu wypłaty drugiej transzy był już niższy – na poziomie 2,25 zł. Różnica kilku groszy spowodowała, że kredytobiorcom zabrakło na zamknięcie kolejnego etapu budowy, w związku z czym zdecydowali się na zaciągnięcie kolejnej pożyczki hipotecznej. Bank zarekomendował, że też powinna być powiązana z kursem CHF.

„Do dzisiaj nikt nie wie jak banki ustalały kursy i dlaczego stosowały spread, zachowując się jak kantor”

Z czasem raty kredytu, ale również saldo które wskazywał bank, zaczęły rosnąć. Kredyt obciążał budżet domowy na tyle, że kredytobiorcy zdecydowali się na skierowanie sprawy przeciwko na drogę sądową. Kancelaria GRYF ze Szczecina wykazała przed sądem okręgowym i apelacyjnym, że ich klienci zostali poszkodowani.

– Bank nie poinformował klientów w sposób prawidłowy o skali ryzyka kursowego. Klienci oczywiście wiedzieli, że kurs waluty się zmienia, ale nikt w banku nie powiedział im, że te zmiany mogą być tak duże. Skutkujące tym, że klienci będą spłacać kredyt przez wiele lat, a tak naprawdę saldo zadłużenia, przy stale rosnącym kursu franka, nie będzie maleć – tłumaczy mec. Sylwester Kasprzewski. – Drugą kwestią był mechanizm waloryzacji. Bank przeliczał sobie kwotę wypłaconego kredytu i rat po swoich wewnętrznych kursach. W gruncie rzeczy do dzisiaj nikt nie wie, jak banki ustalały te kursy i dlaczego stosowały spread (różnica między kursem kupna i sprzedaży), zachowując się jak kantor, choć kredytobiorcy nie widzieli franka na oczy.

Bank złożył skargę kasacyjną, ale przed najwyższą instancją nie był w stanie udowodnić swoich racji. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, czyli de facto zaakceptował wcześniejszy wyrok. – To oznacza, że klienci są wreszcie uwolnieni od kredytu i każdy organ czy osoba musi przestrzegać tych wyroków – podkreśla mec. Sylwester Kasprzewski.

Każdy frankowicz może bezpłatnie sprawdzić, czy ma szansę na sądowe zwycięstwo

Według danych Związku Banków Polskich, pod koniec maja toczyło się ponad 90 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Ta liczba będzie rosnąć, wkrótce bowiem spodziewane jest podniesienie stóp procentowych w Szwajcarii, co przełoży się na jeszcze większe raty kredytów. Czy każdy z frankowiczów ma szansę na zwycięstwo przed sądem?

– Każdemu klientowi poleciłbym udać się do kancelarii, wysłać swoją umowę kredytową, przekazać ją do analizy. Taka analiza i zrobienie podstawowych wyliczeń pozwoli zorientować się, czy mamy z czym iść do sądu. U nas w kancelarii takie analizy zajmują kilka dni i wykonywane są bezpłatnie – podkreśla mec. Sylwester Kasprzewski.

Szczegółowe informacje o działalności Kancelarii GRYF ze Szczecina dostępne są na stronie https://kancelaria.gryfpro.pl/.