Dzięki zwiększeniu środków w budżecie miasta, udało się wyłonić wykonawcę, który na nowo zagospodaruje tzw. psie pole na osiedlu Zawadzkiego-Klonowica. W otoczeniu bloków mieszkalnych powstaną plac zabaw dla dzieci, tor rolkowy, wybieg dla psów, hotel dla jaskółek i przede wszystkim pojawi się dużo nowej zieleni.

 

Do budżetu przewidzianego na to zadanie trzeba było dołożyć prawie milion złotych. Zakład Usług Komunalnych zapisał wcześniej na ten cel 2,925 mln zł. Tymczasem najniższa z 3 ofert w przetargu na wykonawcę opiewała na 3,894 mln zł. Złożyła ją spółką Usługi Budowlane Wiesław Furtak ze Szczecina. Po przeznaczeniu dodatkowych środków, można będzie podpisać z nią umowę.

„Ekspresowe działanie ZUK! Wczoraj zabezpieczyliśmy środki w budżecie, a już dziś ogłoszono rozstrzygnięcie przetargu! Czekamy teraz tylko na podpisanie umowy z wykonawcą i niebawem ruszą prace związane z budową Parku na Psim Polu” – poinformował w środę radny Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), który od początku zaangażowany jest w ten projekt.

Wreszcie zrealizują plany sprzed lat

Psie pole to poprzecinany licznymi ścieżkami skwer wewnątrz kwartału ulic: Zawadzkiego – Szafera – Romera – Marlicza na osiedlu Zawadzkiego-Klonowica. Budynki z wielkiej płyty zaczęły wyrastać w tym miejscu w latach 70. XX wieku. Planując zabudowę, specjalnie pozostawiono w tym miejscu wolną działkę, aby docelowo powstał tam park.

Projekt pierwszego etapu zagospodarowania psiego pola zakłada wykonanie alejek parkowych, toru rolkowego, placu zabaw dla dzieci i wybiegu dla psów z kilkoma urządzeniami agility. Pojawić mają się domy dla owadów i motyli, a także wieża dla jaskółek (to zwycięski projekt SBO). Planowane jest nasadzenie 311 drzew i niemal 1800 krzewów. Wygospodarowano też miejsce na łąkę kwietną.

Na papierze istnieje też drugi etap z tężnią solankową

W przyszłości być może zrealizowany zostanie drugi etap. Na pozostałej części psiego pola zaprojektowano tężnię solankową z ogrodem deszczowym, różany zaułek z pergolami, ścieżkę rowerową i trzy kolejne place zabaw. Ten etap prac wyceniany jest wstępnie na ok. 3,9 mln zł.