"Realnie Pomaturalnie" przyciągnęło ponad 250 uczniów szkół średnich, stojących właśnie przed wyborem tego, co dalej chcą robić w życiu. Młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach komunikacji, sztuki prezentacji i tworzenia CV, zapoznali się z ofertami lokalnych firm i uczelni oraz wysłuchali znanych szczecinian opowiadających o swojej drodze do sukcesu. Gościem specjalnym był znany youtuber Łukasz Jakóbiak, autor programu „20m2”.

Spotkanie „Realnie Pomaturalnie”, które zorganizowała Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, odbyło się w miniony czwartek w Technoparku Pomerania.

– Niektórzy myślą o Szczecinie jako o mieście na peryferiach. Tymczasem miejsce w dzisiejszych czasach nie jest aż takie ważne, aby odnieść sukces. Mieszkając w Szczecinie możemy prasować dla pracodawcy, który znajduje się od nas tysiące kilometrów stąd. Migracja nie jest jedynym sposobem awansu. Mobilność daje możliwości, których kiedyś nie było. Jesteśmy blisko centrów europejskich, Berlina, Skandynawii i jako mieszkańcy coraz bardziej to doceniamy – mówił otwierając spotkanie Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta Szczecin.

Zaraz potem swój wykład motywacyjny „Znajdź siłę” rozpoczął znany youtuber Łukasz Jakóbiak z 20 m².

– Miej cel – ludzki umysł potrzebuje celu, by ruszyć z miejsca. Wyłącz telefon, usiądź w ciszy i usłysz siebie. Tylko w ten sposób dowiesz się dokąd chcesz iść. To nie szczęście decyduje o tym, czy odniesiemy sukces. On zależy od nas i od naszych działań, decyzji, wytrwałości – mówił do młodych ludzi Łukasz Jakóbiak.

„Realnie Pomaturalnie” przyciągnęło też wiele szczecińskich firm z sektora morskiego, SSC, IT, BPO, które prezentowały i promowały swoje oferty pracy. W minitargach wzięły udział m.in.: firma CSL Internationale Spediton, DGS Poland, home.pl, Konsberg Maritime Poland, 3Shape., a także instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości – Technopark Pomerania, Klaster IT, Netcamp i uczelnie wyższe, które promowały swoje kierunki. Na sali znaleźli się przedstawiciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Wyższej Szkoły Bankowej i Akademii Morskiej. Uczestnicy sprawdzali się w warsztatach z komunikacji, sztuki prezentacji, tworzenia CV, a także w przykładowych rozmowach kwalifikacyjnych w trzech językach. Do dyspozycji uczniów byli eksperci z agencji zatrudnienia, m.in. LSJ HR Group, Idea HR, KS Service i Master HR, którzy doradzali w tematach związanych z poszukiwaniem pracy i rozwojem osobistym.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział znani szczecinianie, m.in. Sobota, Monika Pyrek, Aleksander Doba, którzy opowiadali o swojej drodze do sukcesu.

– Starajcie się wyszukać swoje talenty. Bądźcie w tych swoich pasjach najlepsi – nawet na podwórku, czy w szkole. Jeśli znajdziecie swoją pasję i będziecie się tym zajmować zarobkowo, możliwe, że już nigdy nie nazwiecie pracy pracą, tylko pasją! – przekonywał Aleksander Doba.

– Szczecin daje mi możliwość zatrzymania się w biegu, zatrzymania się, odpoczynku od tłumu – mówił podczas spotkania Sobota pytany o to, dlaczego został w Szczecinie. – Czuję się dumny, że się tu urodziłem i zawsze podkreślam, że jestem stąd.