Przed mikołajkami, na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, prawie dziesięciometrowe drzewko rozświetliło się tysiącem kolorowych światełek. Uruchomienie świetlnej instalacji zwiastuje również zbliżający się wielkimi krokami Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku, którym zdaniem wielu, uważany jest za najpiękniejszy w mieście.

 

Kolędowanie ze zdobywcami złota

Do tradycji należy już uruchomienie świątecznej iluminacji na zamkowym dziedzińcu tuż przed rozpoczęciem w tym miejscu jarmarku bożonarodzeniowego. W symbolicznym odpaleniu tysiąca lampek na prawie 10-metrowej choince udział wziął marszałek Olgierd Geblewicz. 

Wydarzeniu towarzyszyło wspólne kolędowanie z chórem „Voci Veloci” pod dyrekcją dr Agaty Czekalińskiej. Warto dodać, że młodzi artyści wrócili z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Bratysławie, na którym to zdobyli złoto!

Tym samym w poniedziałek na zamkowym dziedzińcu zrobiło się radośnie i świątecznie. Za to już za kilka dni dojdzie do tego zapach grzanego wina i gwar mieszkańców.

Regionalne przysmaki i atrakcje dla najmłodszych

„Już od piątku będzie można tutaj spędzić naprawdę świąteczny czas. Będzie można kupić nasze regionalne produkty, pyszności. Będzie także moc atrakcji dla najmłodszych, a wśród nich niezawodne renifery, które przyjadą do nas z Laponii wraz z Mikołajem” – zapowiada marszałek Geblewicz, pomysłodawca jarmarku. 

Od 9 do 11 grudnia przestrzeń zamkowego dziedzińca zamieni się świąteczny kiermasz, któremu towarzyszyć będą koncerty, spektakle, konkursy, pokazy lodowych rzeźb. Będzie też zagroda renifera, romantyczna sceneria „pod jemiołą”, karuzela wenecka, fotobudka.

Nie zabraknie również tradycyjnych iluminacji świątecznych. Na zamkowych elewacjach mienić się będą płatki śniegu, a na Wieży Dzwonów pojawi się Święty Mikołaj. Należy jednak podkreślić, że zarówno w czasie jarmarku, jak i całym okresie świątecznym, specjalne oświetlenie będzie wyłączane o godzinie 22 w dni powszednie, a w weekendy – o godzinie 23.