Komicy się śmieją, mieszkańcy załamują ręce, niektórzy społecznicy krytykują. „Beton” – tym jednym słowem szczecinianie oceniają nowy wygląd placu Rodła. „Priorytet dla komunikacji miejskiej – pełna zgoda. Ale gdzie w tym wszystkim są ludzie? Przez to zaściankowe myślenie o mieście zamykamy się w przestarzałych schematach” – krytykuje Piotr Czypicki ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego.

Burzliwa dyskusja w sprawie nowego wyglądu placu Rodła rozpętała się po opublikowaniu przez Radio SuperFM zdjęcia, które przedstawia skrzyżowanie z lotu ptaka. Zmiana nie przypadła do gustu mieszkańcom, którzy od kilku dni nie szczędzą słów krytyki.

„Betonowanie to klasyka rewitalizacji polskich miast i miasteczek. Kolejny z setki przykładów”. „Betonowa pustynia”. „Każda wizualizacja jest super na komputerze”. „Potem przychodzi polska rzeczywistość”. „Sam beton. Mogę sobie wyobrazić jak tam jest gorąco podczas obecnych upałów”. „Trzeba przyznać, że wyjątkowo betonowo. Aż dziwne, że te dwie wysepki ziemi się ostały” – to tylko część komentarzy niezadowolonych mieszkańców.

Więcej zieleni i zagubiony kierowca betoniarki

Z nowego wyglądu placu Rodła postanowili zażartować lokalni komicy. Grzegorz Dolniak zaprezentował mieszkańcom swoje zdolności projektowe. Wykorzystał wspomniane już zdjęcie i dodał do niego trochę koloru. „Wizualizacja przedstawia plac wzbogacony o kilkadziesiąt drzew, krzewów i trawę. Ta wersja placu Rodła zdecydowanie bardziej przypadła do gustu mieszkańcom.

„Dobrze to wygląda. Musisz ufundować naszym urzędnikom szkolenie”. „Gdyby miasto wyglądało tak po każdym remoncie”. „A miałam nadzieję, że to prawda i tak będzie wyglądał”. „Brawo, stop betonozie” – chwalą mieszkańcy.

O żart pokusił się również rysownik Tomasz Panek, autor „Mało Szczegółowego Przewodnika po Szczecina”. W mediach społecznościowych zamieścił grafikę, która przedstawia zagubionego kierowcę betoniarki. Mężczyzna pyta jednego z przechodniów: „którędy na Rodła?”.

„Zaściankowe myślenie”

Jakie zdanie w sprawie nowego wyglądu placu Rodła mają lokalni aktywiści? Piotr Czypicki ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego stara się szukać pozytywnych efektów przebudowy, ale nie brakuje też krytyki.

„Są wspólne pasy autobusowo-tramwajowe. Lubię zielone torowiska, ale jeśli system transportu publicznego ma przemyślaną i konsekwentną formę, to wybetonowane torowisko wcale nie musi być takie złe” – tłumaczy i jednocześnie dodaje: „Ale wciąż mówimy o placu znajdującym się w samym środku miasta”.

Lider SRM uważa, że przez „zaściankowe myślenie Szczecin zamyka się w przestarzałych schematach i beznadziejnej strefie komfortu”. „Zaściankiem jest brak podejmowania tematu alternatywnych opcji. Brak dopuszczenia pod dyskusję rozwiązań stawiających ludzi na pierwszy miejscu” – krytykuje.

„Trzeba poczekać do zakończenia prac”

Z oceną wstrzymał się na razie Igor Podeszwik, prawnik i aktywista znany z walki o zieleń i zabytki. Jak podkreśla, „trzeba poczekać do zakończenia wszystkich prac”. „Te brązowe wysepki zapewne będą w przyszłości pokryte roślinnością. Myślę, że ostatecznie nie będzie różnicy między tym co było, a będzie” – czytamy na profilu „Nowy Szczecin”.

Aktywista, podobnie jak Piotr Czypicki, docenia wspólne pasy autobusowo-tramwajowe. „One nie mogły zostać pokryte roślinnością. Po prostu autobusy nie przejechałyby po nich. A musimy pamiętać, że zachowanie priorytetu przejazdu komunikacji miejskiej, to jeden z kluczowych elementów nowoczesnego miasta” – zaznacza.

Zieleń w barwach Szczecin Floating Garden

Ze strony miasta padają zapewnienia, że na placu Rodła pojawi się zieleń. Zajrzeliśmy do dokumentacji projektowej, aby przypomnieć jaka dokładnie będzie to roślinność.

„Na placu Rodła zaplanowano nasadzenia krzewów ozdobnych z liści, kwitnących oraz bylin. Wykorzystano gamę kolorystyczną jaka charakteryzuje Szczecin Floating Garden 2050, tj. biały, niebieski i zielony” – czytamy.

Tym samym posadzone zostaną pięciornik krzewiasty „Manchu”, tawuła japońska „Albiflora” oraz lawenda „Hildocte Blue”. Roślinność pokryje głównie zielone wysepki na środku placu Rodła i w pobliżu przystanków autobusowo-tramwajowych.

W projekcie zaplanowano także nasadzenia nowych drzew. Trzy klony polne pojawią się na wysepce w pobliżu przystanku linii tramwajowych nr 5 i 11 w kierunku Stoczni Szczecińskiej. Jarzęby pospolite uzupełnią szpaler drzew wzdłuż torowiska na odcinku między placem Rodła a ul. Matejki.

Jeżeli chodzi o przystanki, to pięć sztuk jarzębów pospolitych zostanie posadzonych na samym końcu przystanku w stronę placu Grunwaldzkiego. I to by było na tyle.