Uniwersytet Szczeciński otrzymał blisko 8 milinów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego, na projekt „Kierunki matematyczne mogą być atrakcyjne”. W ramach projektu studenci matematyki i fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, podczas 3 – letnich studiów stacjonarnych, co roku, przez 9 miesięcy otrzymywać będą stypendium w wysokości 1000 złotych.

Kierunki matematyczne mogą być atrakcyjne

Uniwersytet Szczeciński otrzymał 2 miejsce, wśród 59 uczelni, które złożyły wnioski o przyznanie środków finansowych, na kształcenie studentów. Rezultatem jest blisko 8 milionów złotych, z czego 4,5 miliona przeznaczonych zostanie na stypendia studenckie. Projekt „Kierunki matematyczne mogą być atrakcyjne”, zyskał przychylność komisji Europejskiego Funduszu Społecznego, wyprzedzając pomysły Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Łódzkiej, Gdańskiej i Wrocławskiej.

Stypendia w wysokości 1000 złotych

Stypendia w wysokości 1000 złotych, przyznane zostaną 50% wszystkich studentów, kierunków matematycznych i fizycznych. Na pierwszym roku, kryterium merytorycznym, będą wyniki matur, w latach późniejszych, bieżące oceny z lat studiów. Jak mówi kierownik Działu Spraw Międzynarodowych Andrzej Łuc: Otrzymanie stypendium, nie zamyka drogi do korzystania z innych stypendiów, pomocy naukowej, czy socjalnej. Projekt świetnie wpisuje się w politykę Uniwersytetu Szczecińskiego, a być może dzięki niemu, młodzież rozważy koncepcję pozostania w Szczecinie, nie tylko na czas studiów, ale i dłużej. Dziekan Wydziału Matematycznego-Fizycznego Piotr Krasoń, zwrócił się do młodzieży z regionu Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego, by uwzględnić również fakt, iż wydziały o których mowa, są merytorycznie bardzo dobrze przygotowane. Następnie dodał, iż: Jest to coś, z czego Szczecin może być dumny i co jest wysiłkiem 2 pokoleń.

Specjalności matematyki i fizyki

Projekt o którym mowa, obejmuje specjalności kierunków matematyka i fizyka. Są nimi: zastosowania matematyki, analiza procesów gospodarczych, matematyka z fizyką, matematyka z informatyką, fizyka biomedyczna, fizyka i zastosowania komputerów, fizyka i monitoring środowiska oraz fizyka z informatyką.

Warsztaty, wyjazdy i praktyki w renomowanych firmach

Podczas studiów, studenci będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach praktycznych organizowanych z pracodawcami, będą brali udział w wyjazdach do znanych ośrodków naukowych w kraju i zagranicą, oraz odbędą praktyki w renomowanych polskich i zagranicznych firmach informatycznych i finansowych.

Co po studiach?

Kariera matematyka, lub fizyka nie musi od razu wiązać się z pracą nauczyciela. Andrzej Łuc, sugeruje, iż: Po studiach pracę, można znaleźć w bankach, w urzędzie statystycznym, a także po prostu w firmach, gdzie trzeba logicznie podejmować decyzje.(…) Ważne jest, również, aby po studiach, wiedza, którą studenci zdobyli w swoim regionie, była wykorzystana dla dobra województwa zachodniopomorskiego.

Pora na studentów

Nadzieją, jest założenie, że specjalność „zastosowania matematyki”, rzeczywiście znajdą zastosowanie w realnym życiu. Przewiduje się, że w tym roku, na każdy z kierunków matematyka i fizyka, zgłosi się około 50 osób. Modelowo Uniwersytet Szczeciński, dąży do przyjęcia około 100 kandydatów. Pewne jest, iż wystarczające są zarówno powierzchnie budynków, jak i potencjał kadry uniwersyteckiej. Teraz pora na studentów.