Jeden ze szczecińskich szpitali - Zachodniopomorskie Centrum Onkologii przy ul. Strzałowskiej 22, otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”.
Jeden z sześciu
Przyznanie certyfikatu szczecińskiej placówce to prawdziwe wyróżnienie. Do tej pory jedynie sześciu szpitalom w Polsce udało się spełnić kryteria certyfikatu. „Szpital bez bólu” potwierdza, że w szpitalu wprowadzono najwyższe standardy uśmierzania bólu pooperacyjnego. Przyznawany jest na 3 lata, a po upływie tego okresu szpitale ponownie muszą poddać się kontroli.
„Projekt przyznawania szpitalom certyfikatu <> cieszy się wzrastającym zainteresowaniem tych szpitali, które chcą poprawić jakość wykonywanych świadczeń medycznych. Wprawdzie przyznaliśmy certyfikaty dopiero 6 szpitalom, ale prawie 50 kolejnych placówek stara się o certyfikację. Program przyznawania certyfikatów jest bardzo konkretny i zrozumiały zarówno dla personelu certyfikowanych szpitali, jak i dla pacjentów oraz mam nadzieję także dla NFZ. Planujemy w nieodległym czasie wykonać badanie ankietowe porównujące m.in. satysfakcję pacjentów z leczenia po wprowadzeniu tego programu z tymi leczonymi w szpitalach, które jeszcze nie uzyskały certyfikatu.” – mówi prof. Jan Dobrogowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
Nie musi boleć
Program „Szpital bez bólu” powstał przede wszystkim z myślą o pacjentach. Strach przed cierpieniem jest jedną z podstawowych obaw, które towarzyszą chorym przed zabiegiem operacyjnym. Niestety, jak wynika z szacunków ekspertów, te obawy są uzasadnione, ponieważ u ponad 60% pacjentów ból pooperacyjny nie jest uśmierzany we właściwy sposób. Tymczasem źle leczony lub nie leczony ból pooperacyjny może być przyczyną powikłań pooperacyjnych, wydłużających jednocześnie czas hospitalizacji.
Korzyści z wdrożenia programu „Szpital bez bólu” są obopólne, gdyż na właściwym leczeniu bólu zyskać mogą zarówno pacjenci jak i szpitale. Pacjent nie odczuwający bólu szybciej wraca do zdrowia i rzadziej zdarzają się powikłania pooperacyjne. Szybsza, przebiegająca bez komplikacji rekonwalescencja oznacza dla szpitala krótszą hospitalizację – a zatem ograniczenie kosztów. Szpital również zyskuje pozytywny wizerunek w oczach pacjentów.
Jaki to jest „Szpital bez bólu”?
Szpitale i oddziały, które chcą zdobyć certyfikat „Szpital bez bólu”, muszą wprowadzić w życie wymagania, określone przez organizatorów programu - Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.
Te wymagania to m.in. przeszkolenie personelu z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego, wprowadzenie u wszystkich pacjentów regularnych pomiarów natężenia bólu, informowanie pacjentów o możliwościach i metodach uśmierzania bólu, monitorowanie działań niepożądanych związanych z zastosowanym leczeniem.
Oprócz szczecińskiej placówki, certyfikat otrzymały również Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Chęcinach.
Komentarze
1