Pogoda dziś dopisuje, więc niedzielę warto spędzić na świeżym powietrzu. Przygotowaliśmy 7 propozycji na spacer – od miejsc bardzo znanych, po te rzadziej odwiedzane.
Spacer nad Syrenie Stawy z Parku Kasprowicza
Spacer al. Fałata obok Różanki to chętnie wybierana przez szczecinian trasa spacerowa. Atrakcyjnym celem końcowym takiej wędrówki mogą być Syrenie Stawy. Wokół czterech oczek wodnych wyznaczone są tam szlaki przyrodniczo-dydaktyczne, z altankami i grami edukacyjnymi. Z pomostów nad stawami można podpatrywać przyrodę w jesiennej szacie.
Alternatywna trasa wokół Jeziora Szmaragdowego
Urokliwe Jezioro Szmaragdowe znają wszyscy szczecinianie. Wiele osób ogranicza się jednak do rundy wokół jeziora lub tylko króciutkiego spaceru z parkingu na brzeg pod dawnym wiaduktem kopalnianej kolejki. Tymczasem okolice kryją więcej ciekawych miejsc. Warto odnaleźć Grotę Toepffera i znajdujący się w pobliżu tunel kolejki. Można poszukać ruin posiadłości Topfferów albo sprawdzić w jakim stanie jest 200-letni Dąb Książęcy. Piękne widoki na całe miasto są z Polany Widok, ale też z „nieoficjalnego” punktu widokowego na Wzgórzu Czanowskim. Lokalizację tych miejsc można znaleźć np. dzięki aplikacji Puszcza Bukowa albo książce „Przewodnik po magicznym lesie. Legendy Puszczy Bukowej” Artura Gizy-Zwierzchowskiego.
Alt Buchholz, czyli Stare Bukowo
To propozycja dla poszukiwaczy bardziej tajemniczych miejsc. Alt Buchholz był kiedyś folwarkiem na granicy dzisiejszego Warszewa i Bukowa. Dziś przez miłośników tego miejsca nazywany jest najbardziej dzikim i urokliwym miejscem w lewobrzeżnej części miasta. Znajdziemy tam bujną roślinność z wielkimi turzycami na czele, zamieszkiwane przez kumaka nizinnego mokradła, wysychający latem staw, tajemnicze ruiny i olbrzymi Głaz Bukowski z przedwojenną inskrypcją. Najłatwiej dotrzeć do Alt Buchholz z okolic ulicy Górnej na Bukowie. Można też wybrać nieco dłuższą drogę ulicą Wkrzańską, biegnącą od ul. Łącznej na Warszewie.
materiał Artura Krzyżańskiego
Sadlińskie Łęgi
Sadlińskie Łęgi to łąki ciągnące się wzdłuż wschodniego wybrzeża jeziora Dąbia Małego. Urokliwy szlak prowadzi wałem przeciwpowodziowym, gwarantując piękne widoki. Miasto wybudowało po drodze kilka zakątków z ławeczkami i stołami, część jest dostępna również z lądu, część jest tylko dla wodniaków. Podmokły teren rozlewiska to również świetne miejsce, by wypatrzyć różne gatunki zwierząt. Aby tam dotrzeć trzeba kierować się z Dąbia ul. Jeziorną.
Szlak górski na Bukowiec
Słoneczna niedziela może być dobrą okazją, by zdobyć najwyższe wzgórze Szczecina – Bukowiec (148 m n.p.m.). Najatrakcyjniejsza trasa na szczyt prowadzi z Osiedla Bukowego. To oznaczony czarnymi znakami, blisko 4-kilometrowy „szlak górski”. Urozmaicona trasa prowadzi niemal cały czas w górę i w dół z finałowym stromym podejściem (Siodło Zielawy). Można się nieco zmęczyć, a po drodze ponapawać się pięknymi widokami na wąwozy Puszczy Bukowej. Przy trasie znajdziemy m.in. głaz serce i głaz Grońskiego.
Cmentarz Centralny
Mimo że cmentarze nie kojarzą się ze spacerami i tym bardziej pięknymi widokami – ten w Szczecinie łamie podobne stereotypy. Na jego terenie znajduje się wiele pomników, pozostałości fortu ćwiczebnego, ścieżka botaniczna, piękne fontanna i kaplica, a także wiele zabytkowych nagrobków.
Ruiny Wieży Quistorpa
Przed wojną było to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Szczecina, dziś pozostały jedynie ruiny ukryte w Lasku Arkońskim. Dotrzeć tam można od ulicy Arkońskiej albo wybierając szlak zielony trasy leśnej. To kolejna otoczona lasem nieco mroczna strefa, ale też - ze względu na ślady zjawiskowych kompozycji - baśniowa i skłaniająca do refleksji.
Komentarze
9