Osoby z Ukrainy mogą liczyć na wsparcie finansowe, o ile będą posiadać numery PESEL, które właśnie nadawane są w Urzędzie Miasta w Szczecinie. Pomoc rządową rozdysponowują Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. – Wnioski o przyznanie zapomogi w kwocie 300 złotych przyjmowane są od poniedziałku do piątku w kilku punktach Szczecina, przyznawane są one jako jednorazowe wsparcie bez względu na dochód. Pieniądze mają posłużyć jako wsparcie na zakup pożywienia, środków czystości czy wsparcie w opłaceniu mieszkania – mówi Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
Świadczenie w wysokości 300 złotych. Wnioski można już składać
Zgodnie z zapisami ustawy każda dorosła osoba składa wniosek indywidualnie, nawet jeśli są to osoby spokrewnione i zamieszkujące razem. Każda z nich wypełnia swój wniosek i otrzyma osobną wypłatę. Rodzice niepełnoletnich dzieci umieszczają ich dane w swoim wniosku. Po złożeniu dokumentów każda osoba otrzyma informację, kiedy ma się zgłosić do kasy po odbiór swojego świadczenia.
– Sytuację ułatwia posiadanie konta w polskim banku, wtedy wpłata następuje na konto. Jeżeli nie ma konta, to oczywiście świadczenie zostanie wypłacone gotówką – mówi Maciej Homis, rzecznik MOPR-u w Szczecinie. – Wnioski można składać przed urzędem miasta w specjalnie przygotowanych namiotach. Dodatkowo przyjmujemy wnioski w filii na Prawobrzeżu przy ul. Rydla oraz w Centrum Pomocy Szczecin-Ukrainie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz w jednej z filii MOPR w Szczecinie przy ul. Królowej Jadwigi 45C/U2 – dodaje Maciej Homis.
Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie skala wsparcia dla obywateli Ukrainy w Szczecinie, ponieważ trudno ocenić ile osób ostatecznie dotarło do naszego miasta. Ta liczba codziennie się zwiększa.
500+ „niebawem”. ZUS zapowiada, że wsparcie dla obywateli Ukrainy będzie możliwe
Specustawa przyjęta przez parlamentarzystów otwiera uchodźcom z Ukrainy dostęp do pomocy państwa, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek muszą mieć numer PESEL, konto w polskim banku i polski numer telefonu.
– Uchodźcy z Ukrainy będą mogli ubiegać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Ważne, aby składający wniosek miał swój i dziecka PESEL, konto w polskim banku i polski numer telefonu. Wtedy będzie mógł starać się o wsparcie. System wymiany danych będzie oparty o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. Pomoże to w sprawnej obsłudze przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych – mówi Karol Jagielski, rzecznik ZUS w Szczecinie.
Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy ruszy nabór wniosków, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że nastąpi to „niebawem”.
Komentarze
0