koncerty

Inauguracja sezonu 2017/18 w Operze na Zamku

foto: A. Słomski / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 13.10.2017
O której godzinie?
19:00
Za ile?
25 - 40 zł
Opis wydarzenia
W piątek, 13 października 2017 roku, o godz. 19.00 Opera na Zamku w Szczecinie zainauguruje nowy sezon artystyczny 2017/2018 koncertem złożonym z dwóch części: L. Petitgirard: "Guru i Marie" (pierwsze wykonanie w Polsce), suita z opery "Guru" do libretta Xaviera Maurela na podstawie oryginalnego pomysłu kompozytora i M. Ravel: "Dafnis i Chloe", muzyka z baletu w I akcie. Podczas koncertu odbędzie się wręczenie nagród „Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, przyznawanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
„Guru i Marie” to suita liryczna złożona z fragmentów opery „Guru” francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbędzie się w nadchodzącym sezonie w Operze na Zamku w Szczecinie. „Guru” to spojrzenie na ostatnie dni kultu szarlatana stawiającego się w roli proroka, którego zamiarem było pozbawienie wiernych ich dóbr doczesnych, a następnie ewakuacja z wyspy. W świecie czystego szaleństwa śpiewają wszyscy, poza Marie, która dołączyła do adeptów sekty z zamiarem zniszczenia Guru i uwolnienia jego wyznawców. Fragmenty zawarte w suicie to sceny pokazujące drogę od przyjazdu Marie aż do ostatecznej konfrontacji zakończonej wielką tragedią. Wśród solistów znajdą się znakomitości światowych scen, m.in. holenderski bas Hubert Claessens oraz aktorka Sonia Petrovna, a za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor.

W drugiej części koncertu, po raz pierwszy w historii muzycznego Szczecina, zostanie wykonana kompletna muzyka do baletu „Dafnis i Chloe” Maurice’a Ravela, napisanego dla słynnych Baletów Diagilewa. Intencją kompozytora było, według jego słów, stworzenie „wielkiego fresku symfonicznego z troską (...) o wierność Grecji mych marzeń, spokrewnionej dość blisko z Grecją, jaką sobie wyobrażali i malowali artyści francuscy z końca XVIII wieku”. Dominuje więc barwna impresjonistyczna wizja żywiołów natury i słonecznego krajobrazu oraz we fragmentach tanecznych żywiołowa rytmika, zmysłowość i kolorystyka dźwiękowa potężnej orkiestry wzbogacona wokalizą chóru.

Podczas koncertu odbędzie się wręczenie nagród „Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, przyznawanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.


L. Petitgirard: "Guru i Marie"
suita z opery "Guru" do libretta Xaviera Maurela na podstawie oryginalnego pomysłu kompozytora
Guru: Hubert Cleassens (bas-baryton)
Marie: Sonia Petrovna (aktorka)
Nowi adepci: Lucyna Boguszewska, Gosha Kowalinska, Małgorzata Zgorzelska, Paweł Wolski, Tomasz Łuczak, Janusz Lewandowski.

Chór i Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie
Dyrygent: Laurent Petitgirard

M. Ravel: "Dafnis i Chloe"
muzyka z baletu w I akcie
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję