II Zjazd Ligi Teatrów Studenckich

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 27.04.2013
O której godzinie?
13:00
Za ile?
wstęp wolny
Opis wydarzenia
Teatry studenckie z całej Polski biorą udział we wspólnym projekcie, którego celem są spotkania w różnych częściach kraju, odmłodzenie idei teatrów studenckich i offowych oraz stworzenie alternatywy dla teatrów instytucjonalnych. Zjazd inaugurujący LTS obdył się 19 stycznia w Krakowie, na deskach Sceny Tęcza. Teatr Na Chwilę będzie gościł na II zjeździe LTS Teatr Nie Ma oraz Teatr s.tr.a.c.h. Te teatry zaprezentują swoje spektakle pomiędzy godzinami 15.00 a 18.30 . Całości zjazdu będą towarzyszyć wydarzenia dodatkowe.

HARMONOGRAM I ZJAZDU LTS:

15:00 – Oficjalne otwarcie festiwalu, (scena Teatru Kana)

Teatr s.tr.a.c.h. „Moje szczęście” (scena Teatru Kana)

16:30 – Teatr Nie Ma „Kaligula” (scena Teatru Kana)

17:45 – Teatr Na Chwilę „Konwent – spotkanie tematyczne” (scena Teatru Kana)

20:00 – Magdalena Tkacz „Oszalała” monodram (scena Teatru Kana)

21:00 – Koncerty zespołów Rigpa i Dyabol (Piwnica Kany)

INFORMACJA SZCZEGÓŁOWA O UCZESTNIKACH:

Teatr s.tr.a.c.h.

Strasznie Trudno Analizować Czyjąś Historię

Działamy przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie od 2007 roku. Jesteśmy, ponieważ kochamy teatr. Naszym celem jest promowanie teatru alternatywnego oraz dzielenie się nim z naszą publicznością. Spotykamy się na scenie, by budować spektakle w nurcie niezależnym, a przede wszystkim, by dotknąć widza. Słowa, muzyka, taniec, plastyka – dzięki nim przekazujemy nasze emocje. Nie uciekamy od scenicznych tradycji.

Poszukujemy nowych środków wyrazu artystycznego, dlatego każdy spektakl to dzielenie się oddechem, spojrzeniem i gestem.

Efektem naszej działalności są m.in. Nocne Teatralne Strachy, które w 2011 roku uzyskały miano międzynarodowego festiwalu teatrów alternatywnych. W ramach festiwalu prowadzimy wakacyjne warsztaty teatralne, podczas których pracujemy z młodzieżą nad ruchem ciała, emisją głosu i dykcją oraz uczymy techniki performance, teatru cieni, lalek a także pisania recenzji teatralnych. Po zakończeniu cyklu spotkań nasi podopieczni mają możliwość zaprezentować zdobyte umiejętności na otwarciu naszego festiwalu, w spektaklu, który wspólnie przygotowaliśmy.

W tak zwanym międzyczasie pracujemy nad własnymi spektaklami. W dorobku mamy już kilka premier, m.in. Istnienia - reż. Natalia Czernicka, Instynkt - reż. zespół, Performance Zlepione Ciała – reż. Paweł Wrona Życie jest piękne – reż. Paweł Wrona, Moje szczęście – reż. Paweł Wrona oraz Czterej muzykanci z Bremy – reż. Paweł Wrona

Teatr nie ma

Teatr "nie ma" powstał we wrzesniu 1999 roku w IX Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie z inicjatywy jednej z uczenic. Wkrótce do opieki nad teatrem została zaproszona reżyser Teatru Polskiego Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz. Swoją siedzibę miał m.in. w Klubie 13 Muz, Miejscu Sztuki OFFicyna, grywał w Kontrastach, Willi Lentza, gra w Teatrze Krypta oraz przeróżnych miejscach niekoniecznie będących z założenia ośrodkami kultury - zarówno na festiwalach krajowych jak i zagranicznych. Obecnie stałą siedzibą Teatru jest Akademickie Centrum Kultury US, a od roku 2003 odbywają się regularnie organizowane przez Teatr "nie ma" festiwale - "Goło i Wesoło" (obecnie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych PRO-CONTRA) w Szczecinie oraz "Teatr w Stodole" w Nastazinie w gm. Maszewo.

Zespół tworzą zafascynowani teatrem młodzi ludzie, średnio w wieku okołostudenckim, których łączy zamiłowanie do sceny. Pod artystycznym kierownictwem Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz, własnoręcznie tworzymy teatr od opanowania tekstu, przez dobór kostiumów, opracowanie muzyczne, scenograficzne, by w końcu niektórzy z nas sami pojawili się w roli reżyserów - powstały bowiem 4 spektakle wyreżyserowane przez dwóch "niemackich" aktorów.

"Kaligula" – PREMIERA

Występuje: Igor Krupczyński

"Samotność. Czy ty ją znasz, samotność? Samotność poetów i ludzi bezsilnych? Samotność? Ale jaka? Ty nie wiesz, że w samotności nie jest się samotnym, nigdy." Monodram Igora Krupczyńskiego oparty na tekście Alberta Camus "Kaligula". "Żale, pragnienia, gorycz i słodycz, prostytutki i kilku bogów."

Reżyseria: Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz

Teatr Na Chwilę

Teatr Na Chwilę powstał w marcu 2012 roku. Jest studenckim teatrem niezależnym funkcjonującym na terenie miasta Gryfino. Założycielami i aktorami teatru są Natalia Nikonowicz, Ewa Chmielewska, Paweł Kubicki i Dominik Smaruj – byli aktorzy Teatru UHURU.

Aktorzy do tej pory prezentowali się na scenach takich tetarów i festiwali jak m.in. Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, Instytut Jeżego Grotowskiego we Wrocławiu, Łódzkie Spotkania Teatralne, Festiwal FAMA w Świnoujściu, Zero Budget Festival we Wrocławiu, oraz za granicą - Irlandia, Francja, Niemcy.

Teatr ma w repertuarze dwa spektakle, które były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Poza tym Teatr realizuje autorski projekt performatywny pod nazwą „ARTEmedida – sztuka na miarę” w ramach którego zrealizowane zostaly już dwa działania.

"Konwent - spotkanie tematyczne" powstał z analizy i rozmów na temat dzisiejszych czasów. Jest spektaklem o konwencjach i wzorach zachowań widocznych w naszej kulturze oraz próbą analizy i zobrazowania niektórych z nich - od wzorów konwencji interpersonalnych po konwencje kultury masowej. Temat przedstawiony w groteskowy sposób ma zachęcić widza do refleksji nad świadomym uczestnictwie w kulturze. W spektaklu wykorzystywany jest wiersz Mirona Białoszewskiego oraz nasze własne.

Magdalenia Tkacz

Monodram „Oszalała” - premiera 17 listopada 2006, reżyseria Anatol Wierzchowski – Teatr KOD

Monodram Magdaleny Tkacz opowiada historię starej kobiety, która boryka się ze swoją samotnością. Porzucona przez bliskich wegetuje w przyklasztornym schronisku. Ma dar widzenia zmarłych, dlatego często przychodzi na cmentarz, gdzie może z nimi rozmawiać. Ludzie widząc kobietę rozmawiającą ze sobą, uważają, że jest szalona.

Zespół Rigpa dawka naturalnego rocka. Zespół powstał w 2011 roku na skrzyżowaniu dróg czterech zupełnie odmiennych indywiduów. Kręcą nas dźwięki przyjmowane takimi, jakie są - szkaradne lub powabne - stopione w jednym, uniwersalnym języku muzyki. Bierzemy garściami z tego, co nas otacza, i łączymy to w porcję różnorodnego, solidnego, rockowego zastrzyku.

SKŁAD:

Lena Witkowska - wokal

Piotr Olejak - gitara (ex. Wiosny Luduff) 

Bartłomiej Czajkowski - bas (Blue Crow, ex. Heartbite)

Paweł Pajdzik - perkusja (ex. Haid, Rowdyside)

Zespół Dyabol

Pewnego dnia spotkało się 5 osób: Seba, Przemek, Sławek, Andrzej i Justyna. Postanowili, że od tej pory grać będą rock'n'rolla. Postanowieniu temu towarzyszyła jednak (nie)zapomniana impreza, a od tamtej pory, wysokoprocentowe trunki towarzyszyły zespołowi już regularnie. Tak zrodził się nowy gatunek muzyczny: alkorock - szalony, energetyczny, czasem na kacu. To ostatnie nam wybaczycie. Gramy za Wasze zdrowie!

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję